Ankara’da yapımı yeni tamamlanan ancak adı hak ettiği kadar duyulmamış bir bina var; Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Binası. Bu bina, Türkiye'de bütünleşik bina tasarımı tekniği ile inşa edilen ilk kamu binası olma özelliği taşıyor.

Bilmeyenleriniz için binanın özelliklerini kısaca açıklayalım. Arsa alanı 17.030 metrekare, kapalı alanı 21.940 metrekare olan Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin elektrik aksamından çatısına, pencerelerinden yerleşimine, aydınlatmasından havalandırmasına tüm özellikleri enerji tasarrufu sağlayacak şekilde bütünleşik bir anlayışla hazırlandı. Binada, normal bir okul binasına göre yüzde 70 oranında enerji tasarrufu sağlanmış olacak. Ayrıca, yıllık toplam enerji ihtiyacının yüzde 80'e kadarını da yenilenebilir enerji sistemleri ile kendisi sağlamış olacak.

"Güneşten, rüzgardan ve kojenerasyondan kendi enerjisini üreterek kendine yeten bir okul.”

Böyle bir binanın inşa edilmesindeki asıl amaç kamuda bunun yapılabilirliğini göstermek ve bir kamu binasının sera gazı salımını minimuma indirerek iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunmaktı, ancak proje başladıktan sonra işin çok daha farklı sonuçlarının olduğu görüldü. Bina inşaatında çalışan işçiler için tahmin edilenden çok daha büyük bir deneyim kaynağı haline geldi.


YAPARAK ÖĞRENMEK


Binanın inşaatında çalışan işçiler daha önce burada kullanılan sistemlerin hiçbirini görmemişlerdi. 18 ay kadar süren inşaat boyunca her gün yeni bir sistemin nasıl çalıştığını, ne işe yaradığını öğrendiler. Burada çalışan işçiler Türkiye’de bütünleşik bina tasarımı yaklaşımı ile inşaa edilen bir binada çalışan ilk işçiler oldu.


“İlk defa bu sistemleri burada gördüm. Bir daha böyle bir inşaat olursa burada çalışan kişi aranan eleman konumuna gelecek.”

Burada çalışan şantiye şefi, elektrik uzmanları, işçiler ve inşaata müdahil olan herkes Türkiye’de bu konuda deneyimi olan birkaç kişiden biri haline geldi.


“Sadece burada okuyacak çocuklara dokunacağını sandığımız bir projeydi ancak gördük ki işçilerden mühendise, şantiye şefine birçok alandaki kişiye dokunmuş oldu.”

İHTİMALLERİ GÖRMEK

 

 

 

 

Burada çalışan işçiler aynı zamanda binada kullanılan teknolojilerin mümkün olduğunu da görmüş oldu. Bir çoğu özellikle ailelerine ve arkadaşlarına yenilenebilir enerjinin geldiği son noktayı anlattıklarını ve mümkün olsaydı burada inşa ettikleri bir çok sistemi evlerinde kullanmak istediklerini söylüyorlar.

 

 

 

 

“Burada gördüklerimizi arkadaşlarımıza anlattığımızda şaşırıyorlar ve bir yere kadar anlayabiliyorlar, çünkü görmedikleri bir şey. Biz de bunun öncüleri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

 

TEKNİK DETAYLAR

Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi kapsamında, kamu sektörü için örnek oluşturacak Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bir okul yerleşkesinin tasarımı yapıldı. Ankara Eryaman’da yapılan Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Binası, ilk çevre dostu kamu binası. Örnek okul yerleşkesi, Türkiye’de kamu binalarında enerji tüketimi ve buna bağlı sera gazı salımlarının maliyet etkin bir şekilde nasıl azaltılabileceğine örnek oluşturdu.

Cezeri Yeşil Teknoloji Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi; 26 derslik, 6 laboratuvar, 10 atölye, kapalı spor salonu, toplam 52 odadan oluşan 147 yatak kapasiteli pansiyon binasından oluşuyor.

Okul yerleşkesinin teknik özelliklerinin arasında yeşil çatı, fotovoltaik güneş panelleri ve rüzgâr türbini, yağmur suyu toplama sistemi ve gri su kullanımı, yüksek performanslı bina kabuğu, solar baca ile doğal aydınlatma, verimli toprak kaynaklı ısı pompaları ve doğal havalandırma gibi sistemler var.

Türkiye’de Binalarda Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) tarafından Küresel Çevre Fonu (GEF) finansal desteği ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte yürütülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı projenin diğer ortakları arasında yer alıyor.

 

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global