“Kim Dur Diyecek?” adlı şarkıda, Sertab Erener ve UNDP el ele vererek, iklim değişikliği ile mücadele ve Küresel Amaçlar’a ulaşma çabalarının canlandırılmasını teşvik ediyor.

İstanbul, 12 Kasım 2021 – Eurovision birincisi ünlü şarkıcı Sertab Erener ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi tarafından bugün lanse edilen “Kim Dur Diyecek?” adlı yeni şarkı, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA’lar) doğrultusunda iklim değişikliği ile mücadele etmek, yoksulluğa son vermek, eşitliği desteklemek ve gezegenimizi korumak amacıyla herkesin güç birliği yapması için acil çağrı yapıyor. Glasgow’da toplanan İklim Zirvesi ile aynı dönemde yayınlanan yeni müzik klibinde, bilgisayarla yaratılan dinozor karakteri, “Yok Oluşu Seçme” mesajını veriyor. Bu mesaj, tüm dünyaya, çok geç olmadan karbon emisyonlarını sınırlama çağrısı yapan UNDP’nin yeni küresel kampanyasının bir parçasını oluşturuyor.

Yeni şarkı ve müzik klibine, UNDP Türkiye’nin YouTube kanalı ve başlıca dijital müzik platformlarından ulaşılabiliyor.

“Gezegeni kurtarmak için zamanımız azalıyor” diyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton şunları söyledi: “Bu bağlamda, Sertab Erener’in eylem çağrımıza ortak olarak, mesajımızı değişim talep etme gücüne sahip yeni ve daha büyük bir kitleye ulaştıracak, idealist sözleri ve harika müziği olan bir şarkıya dönüştürmesinden büyük gurur duyuyoruz.”

“İklim değişikliği ve küresel salgın, gezegenimizin sınırlarını zorluyor. Böyle durumlarda da en çok acıyı her zaman en yoksullar çekiyor” diyen Sertab Erener sözlerini şöyle sürdürdü: “İşte bu nedenle, bir sanatçı ve bir kadın olarak, dünyayı herkes için adalet ve eşitlik içeren daha iyi bir yer yapmak amacıyla müziği kullanmak istedim.”

Türkiye’nin en ünlü pop müzik sanatçılarından biri olan Sertab Erener, “Every Way That I Can” adlı şarkısıyla, 2003 yılında Türkiye’ye Eurovision birinciliği kazandırmıştı. Uzun zamandır sosyal aktivist olan Erener, Türkiye’de kırsal bölgelerde eğitim kampanyalarını destekledi, lösemi hastası Iraklı çocuklara tedavi kampanyası yürüttü, 2004 yılında Hint Okyanusu tsunamisinde insani yardım çağrılarına öncülük etti. 2018 yılında yayınladığı “Bastırın Kızlar” adlı şarkısı, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sembolü haline geldi. Yakın dönemde de, Türkiye’de COVID-19 aşı kampanyasına destek verdi.

Yeni şarkının sözleri, 2015 yılında tüm BM üye devletleri tarafından kabul edilen 17 SKA’nın tümünü içeriyor. Her ne kadar ülkeler, 2030 yılına kadar SKA’ları gerçekleştirmeyi taahhüt etmiş olsalar da, ilerleme yavaş oldu ve bazı alanlarda da COVID-19 küresel salgını nedeniyle birtakım gerilemeler yaşandı. SKA’ların temel felsefesi olan “kimseyi geride bırakmamaya” uygun olarak, UNDP, ülkelerin taahhütlerini katlayarak artırmalarını ve bireylerin mücadeleye bizzat katılmalarını teşvik ediyor. Bu temaların hepsi yeni şarkının sözlerinde yer alıyor; nakaratında ise, sorumluluğun hepimize ait olduğunu söyleniyor.

 

“Who’s Gonna End?” şarkısının video klibini izlemek için: youtube.com/user/undpturkiye

Fotoğraflar, sosyal medya malzemeleri ve daha fazlası için: trello.com/b/LISBTazQ/whos-gonna-end


“Yok Oluşu Seçme” videosunu Türkçe izlemek için buraya, İngilizce izlemek için buraya tıklayınız.

Yok Oluşu Seçme kampanyası hakkında ayrıntılı bilgi için: yokoluşuseçme.com / dontchooseextinction.com

Küresel Amaçlar hakkında ayrıntılı bilgi için: kureselamaclar.org

 

Ayrıntılı bilgi için: Faik Uyanık, UNDP Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, faik.uyanik@undp.org


UNDP, krizlere dayanıklı toplumlar inşa etmek ve herkes için yaşam kalitesini yükseltecek türden büyümeyi artırarak sürdürmek amacıyla toplumun her kesiminden insanlarla ortaklık kuruyor. Sahada 177 ülke ve bölgede, güçlü bireyler ve güçlü toplumların oluşturulmasına katkı sağlayacak küresel perspektif ve yerel içgörüler sunuyoruz. tr.undp.org.

"Who's Gonna End?" şarkısının bestesini Emre Kula ve Sertab Erener üstlenmiş, sözleri Serdar Erener yazmıştır. Mastering Adam Ayan ve Mix ise Joel Hamilton tarafından yapılmıştır. Video klibin yönetmenliğini Enes Erkan, yapımcılığını Pelin Toksal, görüntü yönetmenliğini ise Veli Kuzlu yapmıştır.

Who’s Gonna End? - müzik videosu

Yaratıcı ajans ve yapım: V7 Collective

Yapımcı: Pelin Toksal

Yönetmen: Enes Erkan

Styling: Burak Ertaş

Görüntü Yönetmeni: Veli Kuzlu

UNDP Turkey © 2021

Dinozor Frankie: Yok Oluşu Seçme kampanya videosu

Seslendiren: Nikolaj Coster-Waldau

UNDP © 2021

Icon of SDG 01 Icon of SDG 02 Icon of SDG 03 Icon of SDG 04 Icon of SDG 05 Icon of SDG 06 Icon of SDG 07 Icon of SDG 08 Icon of SDG 09 Icon of SDG 10 Icon of SDG 11 Icon of SDG 12 Icon of SDG 13 Icon of SDG 14 Icon of SDG 15 Icon of SDG 16 Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global