Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Etki Hızlandırıcı 2. Programının sonuna gelinirken, bir yandan da uygulama aşamasına doğru ilerleniyor. Bangladeş ve Uganda için iki grupta yer alan toplam 10 startup, fikirlerini 8 Temmuz'daki Demo Günü’nde sunacaklar.

07 Temmuz 2021 – Etki girişimcilerini güçlendirerek küresel sorunlara çözümler bulmaya odaklanan SKA Etki Hızlandırıcı ikinci programının Hızlandırma aşaması çok yakında tamamlanacak.

Türk Hükümeti tarafından finanse edilen SKA Etki Hızlandırıcı ikinci programı, küresel yatırımcılar, mentorlar ve ortakların desteğiyle etki girişimlerine mentorluk ve fon sağlayarak Uganda'da Dijital Tarım ve Bangladeş'te Finansal Kapsayıcılık için çözümler arıyor.

Mart ayında binin üzerinde başvuru alan programın, Hızlandırma aşaması için Bangladeş, Birleşik Krallık, Hindistan, Hollanda, Tanzanya, Türkiye ve Uganda’dan toplamda on ekip seçilmişti. Altı haftalık Hızlandırma programı boyunca on takıma, yatırımcılar, deneyimli girişimciler, özel sektör profesyonelleri ve kamu temsilcileri dahil olmak üzere SKA Etki Hızlandırıcı’nın küresel mentor ağından yaklaşık 150 saat mentorluk sağlandı.

Program süresince etki, girişimcilik, tarımsal teknoloji ve finansal teknoloji gibi konularda “SKA Etki Hızlandırıcı Konuşmaları” serisi düzenlendi. SKA Etki Hızlandırıcı Konuşmaları kapsamında, UNDP'nin SKA Finans Sektörü Merkezi, Bangladeş'ten SBK Tech Ventures, Kenya İklim İnovasyon Merkezi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Londra merkezli Plus Value ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu'ndan altı uzman konuşmacı konuk edildi. SKA Etki Hızlandırıcı Konuşmaları serisinin yanı sıra Business Call to Action (BCtA) ve Bill & Melinda Gates Vakfı (BMGF) temsilcileriyle kapalı oturumlar düzenlendi.

Uygulama aşaması için her gruptan iki takım seçilecek ve seçilen takımlar 100.000 ABD Dolarına kadar hibe almaya hak kazanacak. Seçilen takımların duyurusu Demo Günü’nde;

-          Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı

-          Uganda Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanı Dr. Monica Musenero

-          Bangladeş BİT Bölümü Devlet Bakanı Zunaid Ahmed Palak  

tarafından yapılacak.

 

Kayıt için

Aşağıdaki linkten Demo Günü’ne kayıt olabilirsiniz;

sdgia.org/demoday

 

Finansal Kapsayıcılık Grubunun Ekipleri

 

Bhalo, Bangladesh: Bhalo, yüksek kaliteli tarımsal girdi tedarikçilerini küçük çiftçiler ve perakendeciler ile birleştiren bir tarımsal girdi pazarıdır.

 

Fundfina, India / UK: Ekonomik, erişilebilir ve uygun küçük işletme finansmanı sağlayan bir platformdur.

 

MyCash, Bangladesh: Banka hesabı olmayan göçmenler için ana dillerinde bir mobil havale hizmetidir.

 

Shadhin, Bangladesh: P2P finansman için bireyleri tek bir pazar altında toplayan bir Fintech platformudur.

 

Whrrl, India: Varlık destekli kredilendirme için bir Blockchain platformudur.

                   

Dijital Tarım Grubunun Ekipleri

 

Agro Supply, Uganda: Agro Supply, küçük ölçekli çiftçilerin girdiler için kredi almadan ödeme yapmasına yardımcı olmak için bir taksitli ödeme platformu geliştiriyor.

 

Borlaug Web Services, India / Netherlands: BWS, izlenebilir, sürdürülebilir ve uyumlu tarımsal değer zincirleri sağlayan bir Blockchain SaaS platformudur.

 

Flamingoo Foods, Tanzania: Gıda açığı ve fazlalık alanlarını önceden tahmin eden en son iklim teknolojisini kullanarak çözüm sunuyor.

 

ForFarming, Turkey: ForFarming, tarımsal verimi, kaynak verimliliğini, gıda güvenliğini ve kaliteyi artırmak için akıllı çözümler geliştiriyor.

 

Nampya Farmers Market, Uganda: Çiftçiler ve gıda perakendecilerini eşleştiren resmi tarımsal gıda pazarıdır.

 

Düzenli güncellemeler

Proje hakkındaki tüm güncel haberler için lütfen SKA Etki Hızlandırıcı resmi web sitesini ve sosyal medya hesaplarını ziyaret edin:

-          www.sdgia.org

-          Twitter: @sdgiaorg

-          Facebook ve LinkedIn: SDG Impact Accelerator

-          Instagram: sdgiaorg

Daha fazla bilgi için SKA Etki Hızlandırıcı Ekibi ile iletişime geçebilirsiniz: info@sdgia.org.

 

Icon of SDG 01 Icon of SDG 02 Icon of SDG 10 Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global