Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay Projesi pandemi döneminde de hız kesmeden eğitim ve atölyelerine devam ediyor.

Proje kapsamında Dijital Pazarlama Eğitimi alan üretici kadınlarla birlikte Tasarım Odaklı Düşünme Atölyeleri (TOD) düzenlenmeye devam ediyor.

Tasarım odaklı düşünme yaklaşımının mimarlarından David Kelley, yaklaşımı şu şekilde özetliyor:

“Tasarım odaklı düşünme, tasarım araçlarını ve zihniyetini kullanarak insan ihtiyaçlarını keşfetmenin ve yeni çözümler oluşturmanın bir yoludur. ‘Tasarım odaklı düşünme yaklaşımı’ sadece estetiğe dikkat etmekten veya fiziksel ürünler geliştirmekten daha fazlasını ifade eder. Tasarım odaklı düşünme bir metodolojidir. Bunu kullanarak çeşitli kişisel, sosyal ve ticari zorlukları yaratıcı yeni yollarla ele alabiliriz.”

David Kelley’in sözünü etmiş olduğu yaklaşımla şu ana kadar yaklaşık 70 üretici kadın ile TOD atölyesi gerçekleştirildi. Atölyede, üretici kadınlar bu yaklaşımla kullanıcılarını merkeze alarak ürünlerini nasıl geliştirebileceklerini derinlemesine sorgulama fırsatı yakalıyor. Uygulamalı olarak persona çalışmasıyla hedef kitlelerini tanırken, deneyim haritası kanvası ile potansiyel müşterilerinin tüm etkileşimlerini, kullanıcının gözüyle tüm süreci duygusal durumlarını da içerecek şekilde resmediyorlar.

“Hiç tanımadığım kişiler ile bir amaç uğruna kafa yormanın deneyimi gerçekten anlatılamaz”

Atölyeye katılan üretici katılımcıların yorumlarından bazıları şöyle:

“Ekiple çalışmak çok faydalıydı. Farklı fikirlerin sunulması kendi adıma ufuk açıcı oldu. Aklımda olmayan bazı fikirler bu sayede zihnimde oluştu. Bizi yönlendiren eğitmenlerimizin katkısı da yadsınamaz.”

“Sizlerle tanıştığım için çok memnunum. Bundan sonrası için ürünlerimi tasarlarken ve pazarlarken dikkat etmem gereken bir teknik ve birçok detay öğrenmiş oldum. Emeği geçen herkese çok teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.”

“Kanvası hazırlarken ekip olarak ortayı bulma konusunda farklı deneyimlerimiz, hedeflerimiz ve yaşam biçimlerimiz sebebiyle başta bocaladık. Ama ana odaya geldiğimizde kanvasın neresinde yanlış yorum yaptığımızı görüp öğrenmek çok keyifliydi. Hiç tanımadığım kişiler ile bir amaç uğruna kafa yormanın deneyimi ise gerçekten anlatılamaz. Dolu dolu bir gün yaşadım ve gerçekten aydınlandım.”

Siz de atölyeye katılmak istiyorsanız her perşembe günü 17.00-19.00 saatleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenen Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay Projesi Dijital Pazarlama Eğitimi’ne katılarak Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi’ne katılma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Başvuru için: https://form.jotform.com/202642967112958

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat Derneği ve Türk Telekom ortaklığında yürütülen Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay Projesi, kadınların bilgi ve iletişim teknolojileri, e-hizmetler ve e-ticaret gibi konularda bilgi birikimlerini geliştirmeyi amaçlıyor. 

Icon of SDG 10 Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global