Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, UNDP, UNHCR, IOM, WALD, TBB ve UCLG-MEWA tarafından 26-27 Kasım tarihlerinde Gaziantep’te düzenleniyor.

Forumda, yerel makamların mültecilerin ve göçmenlerin yaşamlarını iyileştirmeye yönelik çözümleri ana hatlarıyla ele alınacak ve yerel düzeyde göç ve zorla yerinden edilmeye yanıt olarak uluslararası işbirliğini geliştirme fırsatları tartışılacak.

Göç ve Yerinden Edilmeye Yönelik Yerel Çözümler Uluslararası Forumu 26-27 Kasım tarihlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA) tarafından Gaziantep’te düzenleniyor.

‘Acil Durumdan Dayanıklılığa ve Kalkınmaya’ temasıyla iki gün boyunca sürecek forum kapsamında katılımcılar ve yerel aktörler bir araya gelerek Türk belediyeleri ve dünya genelindeki yerel yönetimler arasında göç ve yerinden edilmeye yönelik şehir düzeyinde verilen yanıtlara dair iyi uygulamaları paylaşacak. Ayrıca, şehirler düzeyinde ortaklıkların kolaylaştırılması ve göç ve yerinden edilme bağlamlarında ilgili aktörler arasındaki ortaklık ve ağların güçlendirilmesi hakkında konuşulacak.

Türkiye’nin eş başkanlığında ve UNHCR’nin İsviçre Hükümeti’yle birlikte ortaklaşa ev sahipliğinde 17 - 18 Aralık 2019 tarihlerinde Cenevre’de düzenlenecek olan birinci Küresel Mülteci Forumu (GRF) yaklaşırken, Forum, Yeni Çalışma Yöntemi (NWOW) gibi insani yardım ve kalkınma yanıtları arasında köprüler kuran yaklaşımların, Mültecilere İlişkin Küresel Mutabakat (GCR) ve Güvenli, Düzgün ve Düzenli Göç için Küresel Sözleşme’nin (GCM) amaçları ve hedeflerine ulaşılması bağlamında nasıl uygulandığına odaklanacak.

Forumun temel çıktılarından biri de göç ve yerinden edilme konusundaki yerel çözümlere ilişkin küresel ve bölgesel düzeyde kabul edilmiş ilkelerin uygulanmasına yönelik iyi uygulamaları yansıtan 2019 Gaziantep Bildirgesi olacak. Bildirge, ilgili tartışmaları beslemek üzere Küresel Mülteci Forumu (GRF), GFMD ve Belediye Başkanları Mekanizması, İnsan Hareketliliği, Göç ve Kalkınma için Küresel Belediye Başkanları Forumu ve UCLG Kongresi ile de paylaşılacak.

Program ve konuşmacılar etkinlik web sitesinden incelenebilir: municipalforum2019.org

Icon of SDG 10 Icon of SDG 11 Icon of SDG 12 Icon of SDG 13 Icon of SDG 15 Icon of SDG 16 Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global