Türkiye ekonomisinin lokomotifi KOBİ’lerin kapasitelerini geliştirmek ve rekabetçilik güçlerini artırmak amacıyla TÜRKONFED, Visa, UNDP işbirliği ile hayata geçirilen “İşimi Yönetebiliyorum” Projesi’nin 3. etkinliği DASİFED ev sahipliğinde Hatay’da düzenlendi. Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanan eğitim programı ile 2 gün boyunca Hataylı KOBİ’lere finansal ve dijital okuryazarlıktan e-ticarete, strateji ve iş geliştirmeden sosyal medyaya dönüşümün kodları anlatıldı. Türkiye’den 27 bankanın bir araya gelerek desteklediği ‘İşimi Yönetebiliyorum’ projesi ile 3 yılda 18 kentte 3.000 KOBİ’ye ulaşılması hedefleniyor.

Hatay, 15 Kasım 2019- Türkiye ekonomisinin can damarı KOBİ’lerin kapasitelerini geliştirmek ve rekabetçilik güçlerini artırmak amacıyla başlatılan İşimi Yönetebiliyorum Projesi’nin 3. Toplantısı Hatay’da gerçekleştirildi. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Visa ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde, 27 bankanın desteği ile başlatılan proje ile 3 yılda 18 kentte 3000 KOBİ’ye ulaşılması hedefleniyor.

Doğu Akdeniz Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde 15-16 Kasım tarihlerinde Hatay’da düzenlenen toplantının açılış konuşmaları TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı-DASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ekinci, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday ile İskenderun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz tarafından yapıldı. KOBİ’leri odağına alan proje kapsamında pilot uygulaması Nisan ayında Adana ile başlayan ve Antalya ile ulusal tanıtımı gerçekleştirilen İşimi Yönetebiliyorum; konferans ve eğitimler ile devam ediyor. “İşimi Yönetebiliyorum” projesinin eğitim programı, Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlandı.

Faruk Ekinci: “Kalkınmanın belirleyici aktörü KOBİ’lerimiz olacaktır”

Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında KOBİ’lerin belirleyici aktör olacağına vurgu yapan TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve DASİFED Başkanı Faruk Ekinci, şöyle devam etti: “İşimi Yönetebiliyorum Projesi; özel sektör, sivil toplum ve kamunun bir araya geldiği çok özel bir model ve geniş bir kapsayıcı ağ ile yerel kalkınmanın kilit aktörleri olan KOBİ’lerin kapasitelerini artırmaya odaklanıyor. Özel sektörün yerel kalkınmaya katkısını artıracak proje, Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraşlı KOBİ’lerimizi de geleceğe hazırlayacak. TÜRKONFED, UNDP ve Visa Türkiye işbirliğiyle, ülkemiz ekonomisinin omurgasını oluşturan, yerel kalkınma ve küresel rekabetçiliğin kilit aktörleri olan KOBİ’lerin yaşam döngülerini sürdürülebilir kılmayı amaçlıyor. Projeyle Boğaziçi Üniversitesi tarafından iki aşamalı olarak geliştirilecek eğitim programında, KOBİ’lerin sürdürülebilir başarı için her zaman ihtiyaç duyacakları öz disiplinlerini sağlamaları, dijital dünyayı tanırken buna göre bir strateji geliştirerek rekabet üstünlüğü kazanmaları ve eğitim verilen alanlarda gerekli donanımı kazanmaları sağlanacak.”

KOBİ’lerin kapasitesini geliştirmenin ve direncini artırmanın önem kazandığına vurgu yapan Ekinci, kalkınmanın yerelden başladığını ve kentlerin marka gücüyle, ülkelerinin rekabetçiliğine katkı yaptığını hatırlattı. Ekinci, şunları söyledi: “Özel sektörün yetkinliğini, günümüz dijitalleşen dünyasına hazırlamak zorundayız. Ekonomimizin en kırılgan yapıları olan KOBİ’lerin direncini artırmak hem bölgemiz hem de ülkemiz için büyük önem taşıyor. Bunu gerçekleştirmenin yolu da KOBİ’lerimizin öncelikle işini yönetebilmesini sağlamaktan geçiyor. Kriz öncesinde, anında ve sonrasında; finansal okuryazarlıktan ihracata uzanan değer zincirinde proje ile işletmelerimize, stratejik yol haritası çizme yeteneği kazandırmak istiyoruz.”

Aykut Özbuğday: “KOBİ’lerimizin devamlılığı, ekonomimizin gelişimine katkı sağlayacaktır”

Yaptığı konuşmada ülke ekonomisine katkı sağlamak için binlerce girişimciye eğitim verdiklerini belirten Antakya TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aykut Özbuğday, Oda bünyesinde iş dünyasının ihtiyaç duyduğu ara eleman yetiştirme ve mesleki belgelendirme süreçleriyle ilgili de altyapı oluşturduklarını söyledi. Yaşadığımız baş döndürücü bilgi çağında dinamik piyasa şartları, zorlaşan finansmana erişim ve yönetim imkanları, pazar araştırmaları ile siyasi gelişmelerin de dikkatle izlenmesi başarının anahtarıdır” diyen Özbuğday, ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerin daha uzun soluklu ve kalıcı olmalarının ekonominin gelişimine de katkı sağlayacağını vurguladı.

Özbuğday, şöyle devam etti: “KOBİ’lerin sürekliliği ve başarısı, kaynak israfının ve bilgi kaybının da önüne geçecektir. TÜRKONFED, VİSA ve UNDP’nin KOBİ’lerin gelişimi için hayata geçirdği İşimi Yönetebiliyorum Projesi’nin eğitim programı ile işletmelerin devamlılığı için gerekli bilgilendirmelerin bir parçası olarak görüyoruz. Projeyi hayata geçiren paydaşlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Levent Hakkı Yılmaz: “KOBİ’ler ülke ekonomisinin yapı taşıdır”

“KOBİ’lerin, büyük işletmelerin temelini oluşturan, ülke ekonomisi için büyük öneme sahip ve ekonominin yapı taşı kabul edilen işletmelerdir” diyen İskenderun TSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ekonominin lokomotifi konumundaki KOBİ’lerin gelişmesi için girişimciliğin devlet tarafından teşvik edilmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Girişimciliğin çeşitli otoriteler tarafından işsizliğin çözümü olarak değerlendirildiğini kaydeden Yılmaz, ülke ekonomisi için önemli olan girişimcilerin, erken yaşlardan itibaren temel eğitim alarak yetiştirilmeleri ve nitelikli bireyler haline getirilmeleri için destek programlarının gerekliliğine inandığını vurguladı.

Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti: “Ülkemizde girişimciliğin özendirilmesi ve yaygınlaştırılması için, devlet tarafından verilen teşvik paketleri, hibe ve krediler, yeni iş kurmak isteyenlere ve işini geliştirmek isteyenlere önemli destekler sunmaktadır. Vergi ve SGK prim avantajlarıyla, KOSGEB gibi kurumlar tarafından verilen girişimci hibe ve kredilerinin olması, devlet politikalarımızda girişimciliğin geniş yer bulduğunu göstermektedir. Ancak yeni KOBİ’ler oluşması ve mevcut KOBİ’lerin teknolojik gelişmeler doğrultusunda kurumsal kapasitelerinin geliştirilebilmesi için, eğitimin önemine vurgu yapmak istiyoruz. Girişimcilik özellikleri gelişmiş, cesur, özgüvenli ve bilgili iş insanlarının yetiştirilmesinin, oldukça önemli olduğu düşünüyoruz.

Şirketlerin finansal röntgeni çekiliyor, strateji ve iş geliştirme planları sunuluyor

İşimi Yönetebiliyorum’un Hatay programının ilk günü Boğaziçi Üniversitesi Finans Merkezi Öğretim Görevlisi Dr. Ali Çoşkun’un Şirketlerin Finansal Röntgeni: Finansal Raporlama eğitimi ile devam etti. Stratejist ve eğitmen Azade Özaltun’un KOBİ’lerde Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya eğitiminin ardından DİMES CEO’su Ozan Diren mentörlük deneyim aktarımında bulundu. İlk gün eğitime katılan KOBİ’ler öğleden sonra oturumunda Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. M. Hayri Tongarlak’tan Strateji ve İş Geliştirme Planı eğitimi alma şansı buldu. İlk günün kapanışı Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özertan tarafından Bugünden Akılda Kalanlar başlığı ile yapıldı.

İkinci gününde İşimi Yönetebiliyorum eğitimleri Pr. Dr. Özertan ile İlk Günün Öne Çıkan Noktaları başlığı ile start aldı. Daha sonar Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi ve Girişimcilik Merkezi Direktörü Dr. Oğuzhan Aygören Girişimcilik Neye Benzer: Riskler ve Belirsizlikler konulu bir konuşma yaptı. UNDP Özel Sektör Programı Yöneticisi Hansın Doğan’ın Değer Yaratan İş Fikirleri eğitiminin ardından öğleden sonra oturumunda Dr. Aygören KOBİ’lere e ticaret ve yeni pazarlara açılma konusunda eğitimler verdi. İşimi Yönetebiliyorum Hatay programı DEİK Türkiye Nijer İş Konseyi Başkanı Murat Efendi Ataer’in verdiği KOBİ’ler İçin Dış Ticaret eğitiminin ardından yapılan hediye çekilişi ve sertifika töreni ile sona erdi.

 


EDİTÖRE NOT

TÜRKONFED Hakkında: Bölgesel ve sektörel iş dünyası temsil örgütlerinin çatı kuruluşu olan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), gönüllülük esasına göre kurulmuş bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. TÜRKONFED, Türkiye’nin her bölgesine yayılmış etkin üye yapısı ve sayısı ile Türkiye’nin en büyük iş dünyası örgütleri içinde yer almaktadır. Bağımsız ve gönüllü yapısı dikkate alındığında Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olan TÜRKONFED; gücünü ve etkinliğini, iş insanlarının üye olduğu federasyon ve derneklerinden alarak çatısı altında 26 bölgesel, 3 sektörel olmak üzere 29 federasyon, 247 dernek üzerinden, 25 bin iş insanı ve 40 bine yakın şirket bulundurmaktadır. http://www.turkonfed.org/

 

Visa Inc. Hakkında: Visa Visa Inc. (NYSE: V) dijital ödemeler sektöründe dünyanın lider şirketidir. Misyonumuz en yenilikçi, güvenilir ve güvenli ödeme ağı aracılığıyla dünyayı birbirine bağlamak; bireylerin, işletmelerin ve ekonomilerin başarılı olmasına ve büyümesine olanak sağlamaktır. Gelişmiş global veri işleme ağımız olan VisaNet, dünyanın dört bir yanında güvenli ve güvenilir ödemeleri mümkün kılar ve saniyede 65.000’den fazla ödemeyi işleme kapasitesine sahiptir. Şirketin durmaksızın yenilikçiliğe odaklanması, her cihazda internet üzerinden ticaretin hızla büyümesine katkı sağlar. Aynı zamanda da herkes için, her yerde nakitsiz gelecek hayalinin itici gücüdür. Dünya analogdan dijitale geçerken, Visa olarak markamızı, ürünlerimizi, çalışanlarımızı, ağımızı ve ölçeğimizi ticaretin geleceğini yeniden şekillendirmek üzere yönlendiriyoruz. Daha fazla bilgi için visa.com.tr ve @Visa_TR adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

 

UNDP Hakkında: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), krizler ile başa çıkabilecek ve herkes için yaşam kalitesini artıracak türde bir büyümeyi başlatıp sürdürebilecek ülkeler oluşturulmasına destek olmak için toplumun her kesiminden bireyler ile iş birliği kuruyor. 170 kadar ülke ve bölgede, yaşam koşullarını geliştirmek ve dayanıklı toplumlar oluşturmak için küresel bir bakış açısı ve yerel açılımlar sunuyor. tr.undp.org

 

Bilgi için:

İşimi Yönetebiliyorum Projesi-İletişim / Hande Yavuz / İletişim Sorumlusu- 0537 734 96 09 / hyavuz@turkonfed.org / www.turkonfed.org / info@turkonfed.org

İnsula İletişim / Merve Duysak 0549 667 10 02 / merveduysak@insulailetisim.com

İnsula İletişim / Rukiye Tekdemir 0549 667 10 04 / rukiyetekdemir@insulailetisim.com

Icon of SDG 08 Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global