2015’te Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülke tarafından 2030 sonuna kadar ulaşılmak üzere kabul edilen “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”, artık “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” olarak anılmaya başlandı.

Ankara, 2 Eylül 2019 – 2015’te Türkiye dahil Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülke tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, diğer adıyla Küresel Hedefler’in Temmuz ayından itibaren Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (Küresel Amaçlar) olarak adlandırılmasına karar verildi.

Türkiye’nin New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu'nda 2. Gönüllü Ulusal Gözden Geçirme (VNR) raporunu sunduğu 15 Temmuz 2019 tarihinden itibaren, Türk Hükümeti ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından “Sustainable Development Goals”un Türkçe çevirisi olarak “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” yerine “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” kullanılmaya başlandı.

Daha önce “hedef” olarak adlandırılan 17 “amaç”ın 169 “alt hedefi” için ise artık “hedef” kelimesi kullanılacak.

Amaç ve Hedeflerin bir kısmının Türkçe çevirilerinde de değişiklikler yapıldı. 17 Amaç ve 169 Hedefin yeni Türkçe çevirileri ve bu değişikliklere uyarlanmış yeni Türkçe logoları, UNDP Türkiye web sitesindeki Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları sayfası ve kureselamaclar.org'dan kamuoyu ile paylaşıldı.

Değişen çevirilerin tam listesine ulaşmak için tıklayın.

Ayrıca Küresel Hedefler’in resmi sosyal medya hesapları da artık Küresel Amaçlar adıyla takipçilerine sesleniyor. Küresel Amaçlar’ın Twitter hesabına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://twitter.com/kureselamaclar

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global