Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ofisi bünyesinde kurulan Hızlandırma Laboratuvarı’nın açılışı, 3 Eylül 2019’da İstanbul’da düzenlenen etkinlikle yapıldı. UNDP’nin Hızlandırma Laboratuvarları dünyada 60 ülkede açılıyor.

İstanbul, 3 Eylül 2019 - UNDP, öngörülen sürenin dolacağı 2030 sonuna yaklaşık 10 yıl kala, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşma yolunda ilerlemeyi hızlandıracak dünya çapında yeni bir girişim başlatıyor. İklim değişikliği ve giderek artan eşitsizlikler gibi küresel sorunlara yeni çözümler bulmak amacıyla UNDP’nin 60 ülkedeki ofislerinde Hızlandırma Laboratuvarları (Accelerator Labs) kuruluyor. Bu ağın bir parçası olan UNDP Türkiye Hızlandırma Laboratuvarı’nın açılış etkinliği, 3 Eylül 2019’da İstanbul’da yapıldı.

UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat’ın moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte, Bakanlık temsilcileri, Büyükelçiler, UNDP’nin özel sektör ortaklarının temsilcileri, uluslararası finans kuruluşları, Birleşmiş Milletler Kurumları ve sosyal fayda, inovasyon, girişim ekosistemlerinden katılımcılar, birbirleriyle tanışma, Hızlandırma Laboratuvarı’nı keşfetme, bu yeni küresel girişim ile ilgili önerilerini dile getirme ve UNDP Türkiye Hızlandırma Laboratuvarı ekibiyle tanışma fırsatı yakaladı.

Hızlandırma Laboratuvarı’nın Türkiye’nin kalkınma sorunlarıyla mücadelesine destek vereceğinin altını çizen UNDP’nin Türkiye’deki İyi Niyet elçisi Mert Fırat, “2030 gündemini gerçekleştirmek, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na erişebilmek için çalışırken, kalkınma sorunlarıyla mücadelede geleneksel yaklaşımların günümüzün sosyal ve çevresel problemleri karşısında yetersiz kaldığını görüyoruz. Çünkü 21. yüzyıl sorunları çabuk evriliyor, başka sorunlarla ilişkileniyor ve böylece çabalar yetersiz kalabiliyor. Kalan kısıtlı süreyi değerlendirebilmek, daha yenilikçi çözümler bulmak, bu çözümleri daha hızlı test etmek, daha önce çalışılmamış olanların üzerinde durmak amacıyla UNDP, 60 ülkede Hızlandırma Laboratuvarı kurmak için yola çıktı. Ne şanslıyız ki bu laboratuvarlardan biri de Türkiye’de olacak.” dedi.

Hızlandırma Laboratuvarı hakkında bilgi veren ve UNDP’nin neden bu girişimi şimdi başlattığını açıklayan UNDP Türkiye Mukim Temsilci Vekili Claudio Tomasi de şunları söyledi: “Hızlandırma Laboratuvarları ağı, UNDP olarak önümüzdeki yıllarda yürüteceğimiz tüm faaliyetlerin merkezinde yer alacak. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na giden yoldaki hızımızı, yıllar değil, haftalar ya da aylar içinde yeni çözümler deneyerek ve bularak artıracağız. Her zaman olduğu gibi güvendiğimiz ulusal ve küresel ortaklarımızla çalışmaya devam ederken, bu girişim kapsamında yeni ortaklıklar kurarak etkimizi artırmayı hedefleyeceğiz. Türkiye’nin inovasyon ekosistemi her geçen gün daha gelişiyor, güçleniyor. Eğer günümüzün, hiç bir kuruluşun tek başına başa çıkamayacağı sorunlarıyla etkili bir şekilde mücadele etmek istiyorsak, yeni fırsatlar, çözümler, ortaklıklar aramalıyız. Bu heyecan verici girişimin parçası olmak ve Türkiye’nin sosyal, ekonomik ve çevresel sorunlarına daha etkili çözümler geliştirmek için bize destek vereceğinizi umuyoruz. Her türlü fikir alışverişinden sahada geniş çaplı çözümler sunmaya kadar her seviyede katkınızı bekliyoruz.”

21. yüzyılın hızla değişen koşullarında karmaşık kalkınma sorunlarına çözüm bulmak için yeni yaklaşımlar gerektiği görüşünden yola çıkılarak kurulan Hızlandırma Laboratuvarları bu alanda dünyanın en geniş öğrenme ağı olacak. 60 ülkede kurulan Laboratuvarlar, 78 ülkede çalışmalar yürütecek. Döngüsel ekonomi, gençlere istihdam yaratma, iklim değişikliği, kentleşme, denizlerdeki plastik kirliliği gibi konularda yenilikçi çözümler geliştirmek için yeni ortaklıklar kurulacak. Sorunlar ile daha hızlı ve etkili bir şekilde başa çıkabilmek için yerel fikir ve inovasyonların, kolektif aklın, yeni veri kaynaklarının ve deneylemenin gücünden yararlanılacak.

Hızlandırma Laboratuvarları, Katar Kalkınma Fonu (Qatar Fund for Development) ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (German Cooperation) desteğiyle kuruluyor.

UNDP’nin hızlandırma laboratuvarları hakkında daha ayrıntılı bilgiye acceleratorlabs.undp.org adresinden erişilebilir.


İletişim:

Faik Uyanık/ faik.uyanik@undp.org / +90 312 454 1166

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global