Ünlü oyuncu Mert Fırat UNDP’nin Türkiye’deki İyi Niyet Elçisi seçildi

03.Eki.2017

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), yer aldığı sinema filmleri, diziler, tiyatro oyunları ve sahiplendiği sosyal sorumluluk projeleriyle geniş bir coğrafyada tanınan, başarılı oyuncu Mert Fırat’ı Türkiye’deki ilk İyi Niyet Elçisi olarak atadı.

İstanbul, 3 Ekim 2017 – Ünlü oyuncu bu yeni görevinde, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda farkındalık ve desteği artırmaya odaklanacak. Küresel Hedefler olarak da bilinen bu 17 hedef, yoksulluğu sona erdirme, eşitsizlikler ve iklim değişikliği ile mücadele için evrensel bir çağrı niteliğinde.

İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında Mert Fırat, “Açlığı ve yoksulluğu sona erdirerek ve eşitsizliği ortadan kaldırarak herkes için daha iyi bir gelecek yaratma amacı taşıyan Küresel Hedefler konusunda UNDP İyi Niyet Elçisi olarak benim esas görevim, farkındalığı arttırmak olacaktır. Hepimiz biliyoruz ki, cinsiyet eşitliği sağlanmadan ve iklim değişikliği konusunda eyleme geçmeden bu hedefleri başarmak mümkün değil” diye konuştu.

Sürdürülebilir Kalkınma alanındaki gönüllü çalışmaları ile de tanınan oyuncu Mert Fırat, kritik sorunlara dikkat çekmek ve insanları değişime dâhil olmaya teşvik etmek için oyuncu ve aktivist olarak UNDP’nin çabalarına destek vermek konusunda kararlı olduğunu belirtti.

BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Irena Vojackova-Sollorano, “Mert Fırat ile aynı takımda olmaktan gurur duyuyoruz. Onun enerjisi ve azmi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin aciliyet arz eden evrensel mesajını daha yüksek sesle duyuracak. Mert’in desteği Türkiye’de mümkün olduğunca çok sayıda insanın Küresel Hedefler konusunda bilinçlenmesini sağlayacak ve dünyamızın daha yaşanabilir bir yer haline gelmesi yolunda bireyleri harekete geçirecek” dedi.

UNDP Türkiye Ülke Direktörü Claudio Tomasi “Mert Fırat’ın gönüllülük ve sosyal yardımlaşma alanlarında yaptığı çalışmaların birçoğu, UNDP Türkiye'nin başarmayı hedeflediği amaçlar ile örtüşüyor. Bu iş birliğinin hem Mert Fırat hem de UNDP Türkiye için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Gelecek için topluma fayda sağlayacak birçok planımız var, Mert Fırat’a İyi Niyet Elçisi görevinde başarılar diliyorum.”

Mert Fırat son yıllarda çeşitli etkinliklerde UNDP Türkiye ile birlikte çalıştı. 2015 ve 2016 yıllarındaki Sosyal Fayda Zirvelerine katıldı, Ankara’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini desteklemeye dönük bir etkinlik olan “Eşitlik İçin Konuş”a katıldı ayrıca UNDP için bir kamu spotunda rol aldı.

Mert Fırat, Antonio Banderas, Didier Drogba, Iker Casillas ve Nikolaj Coster-Waldau gibi dünyaca ünlü oyuncular ve sporcuları kapsayan UNDP İyi Niyet Elçileri’nin arasına katılıyor. UNDP İyi Niyet Elçileri’nin tam listesini buradan görebilirsiniz.

 

Mert Fırat kimdir

1981 Ankara doğumlu olan Mert Fırat, lise eğitiminin ardından İsveç’te Radyo Televizyon eğitimi almış sonrasında Ankara’ya dönüp Ankara Üniversitesi D.T.C.F Tiyatro Bölümü'nde Oyunculuk Bölümü’nden mezun olmuştur.

Sinemada ilk başrolünü, Türkiye’de büyük beğeni toplayan 2009 yapımı “Başka Dilde Aşk” adlı filmde aldı. O günden bu yana “Binbir Gece”, “Kapalıçarşı”, “Atlıkarınca” ve “Kelebeğin Rüyası” gibi birçok başarılı film ve televizyon dizisinde oynadı. Fırat’ın çalışmaları uluslararası film festivallerinde de ödüller aldı. 2014 Moondance Film Festivali’nde “Kelebeğin Rüyası” filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu; 2010 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo; 2010 Berdyansk Film Festivali’nde ise, “Başka Dilde Aşk” filmiyle En İyi Genç Yetenek ödülüne layık görüldü.

Öğrencilik yıllarından itibaren aralıksız her yıl tiyatro sahnelerinde olan, Moda Sahnesi, Bursa SanatMahal ve DasDas’ın kurucularından Mert Fırat aynı zamanda toplum yararına çalışan bir gönüllü. Kendisi “Ihtiyacharitasi.org” adlı web sitesinin de kurucu ortağı. Bu platform, ihtiyacı olanlarla ihtiyacı karşılayabilecekleri bir araya getiren bir ağ olma özelliği taşıyor. Fırat aynı zamanda, Ankara’da 2016 yılında kurulan, çeşitli alanlarda bağış toplayan “Gönüllü İyilik Hareketi” adlı STK’nın sözcüsü ve Bursa’da kurulan, yoksul mahalleleri bir araya getirerek sanat için ortak zemin oluşturmayı hedefleyen SanatMahal adlı bağımsız örgütün de kurucu ortağıdır.

Basın temas ve bilgi noktası:

Faik Uyanık, UNDP Türkiye İletişim Koordinatörü  faik.uyanik@undp.org,

Ömer Kavuk, UNDP İletişim Asistanı omer.kavuk@undp.org

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global