UNDP Türkiye, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Suriye Krizine Yanıt olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP), Belediye Hizmetlerini Güçlendirme Bileşeni kapsamında Hatay, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa Belediyelerine, pandemi ile mücadelelerine destek olmak için 200 bin dolar değerinde kişisel koruyucu ekipman, hijyen ve temizlik malzemesi teslim etti.

UNDP Türkiye, AB tarafından finanse edilen projesi kapsamında 4 belediyeye yeni tip Coronavirüs salgını ile mücadeleyi desteklemek amacıyla kişisel koruyucu ekipman, hijyen ve temizlik malzemesi desteği sağladı. Toplam 200 bin yüz maskesi, 6.000 respiratör, 4.000 siperlik, 4.000 tek kullanımlık medikal tulum, 2 ton yüzey,4 ton el dezenfektanı, 160 ton çamaşır suyu ve 40 bin hijyenik mendil, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve UNDP yetkililerinin katıldığı tören ile Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Hatay Belediyelerine teslim edilmek üzere gönderildi.

Dağıtım törenine katılan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile, Eğitim ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. M. Abdullah Aksoy yaptığı konuşmada pandemi ile mücadelelerine destek veren UNDP Türkiye’ye teşekkür etti. İnsanlığın küresel bir salgın ile savaştığını vurgulayan Aksoy, bu mücadeleden insanlığın dayanışma ile çıkabileceğini belirtti. Suriye Krizine Yanıt olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP) kapsamında UNDP ile yürüyen iş birliklerinin önemine işaret eden Aksoy, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak UNDP ile hayata geçirdiğimiz altyapı yatırımları, atık yönetimi ve itfaiye hizmetlerinin güçlendirilmesine yönelik faaliyetlerimiz ile hem Gaziantep halkına, hem de şehrimizin ağırladığı Suriyelilere hizmet götürüyoruz” dedi.    

Törende konuşan UNDP Suriye Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Portfolyosu Belediye Hizmetleri Bileşeni Projeler Koordinatörü Ersin Dağdur ise, Gaziantep’in artan göçle birlikte nüfusu hızla artan bir kent olduğunu vurguladı. UNDP olarak, Suriye krizinin menfi etkileri ile mücadele eden Gaziantep, Hatay, Kilis ve Şanlıurfa Belediyeleri ile, belediye hizmetlerini güçlendirmek için birlikte çalıştıklarını belirten Dağdur “İlbank ortaklığında ve AB finansmanı ile yürüttüğümüz projemiz ile bugüne kadar bu 4 ilde başta atık ve atık su yönetimi tesisleri olmak üzere, birçok çevre altyapı yatırımını gerçekleştirdik . İtfaiye hizmetlerinin gelişimine destek olmak için modern acil müdahale araçları temin ettik. Kişisel koruyucu ekipman, temizlik ve hijyen malzemeleri ile de belediyelerimizi  pandemi ile mücadelelerinde  destek oluyoruz” dedi.

UNDP, atık ve atık su yönetimi dahil belediye hizmetleri alanında, hem fiziksel altyapı geliştirme hem de teknik destek bakımından belediyelere doğrudan destek sağlayan Türkiye’deki tek BM kuruluşu.         

Bu çerçevede UNDP, AB tarafından finanse edilen ve İlbank ortaklığında yürütülen Suriye Krizine Yanıt olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP) – Belediye Hizmetleri Bileşeni kapsamında yerel yönetim  hizmetlerinin sürdürülebilirliği için bütüncül bir yaklaşımla inşa edilen çevre altyapı tesisleri ile  kentlerde atık yönetimi kapasitesinin ve  modern araç ve ekipman teslimi ile itfaiye hizmetleri kapasitesinin güçlendirilmesini destekliyor. Belediye hizmetlerinin güçlendirilmesi kapsamında; teknik kapasitenin artırılması yoluyla Kilis, Hatay, Şanlıurfa ve Gaziantep olmak üzere, toplam dört belediye destekleniyor. Proje yoluyla hem bölgedeki Suriyelilerin hem de ev sahibi topluluk üyelerinin, temiz ve sağlıklı bir çevrede sosyal uyum içerisinde, güçlendirilmiş belediye hizmetlerinden yararlanması hedefleniyor. 

Icon of SDG 03 Icon of SDG 10 Icon of SDG 11

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global