Yaşlılar, aileleri ve sosyal hizmet çalışanları için pandemi döneminin olumsuz etkilerini hafifletmeyi ve yaşamlarını iyi yönde geliştirmeyi amaçlayan Yaşam Sanatı Webinar Serisi’nin Kasım ayı konukları Diyetisyen Elvan Odabaşı ve Fizyoterapist Kaan Akın oldu. Katılımcıların beslenme ve egzersiz üzerine yararlı bilgiler edinme fırsatı buldukları oturum, aynı zamanda uygulamalı tarifler ve beraber yapılan egzersizlerle etkileşimli bir sohbete dönüştü.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilciliği ve GAP İdaresi Başkanlığı iş birliği ile yürütülen Kadının Güçlenmesi ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi Projesi kapsamında Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAŞAM) desteğiyle düzenlenen çevrimiçi seminerler, pandemi sürecinde hizmet çalışanları, yaşlılar ve yaşlıların aileleri olmak üzere üç gruba yönelik psiko-sosyal destek sağlamaya devam ediyor. 

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Emine Özmete’nin yaptığı webinarda Diyetisyen Elvan Odabaşı sağlıklı beslenme ve pratik yemek hazırlıkları için mutfakların nasıl planlanması gerektiği konusundan, COVID-19 döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek için ihtiyaç duyulan vitaminler ve minerallere kadar birçok önemli ipucunu katılımcılar ile paylaştı. Sunumunda sağlıklı beslenme uygulamalarını yaşlılar özelinde de ele alan ünlü diyetisyen, evde kalma sürecinde kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olabilecek iki pratik tarif verdi. Katılımcılar webinar sırasında evlerinde kolaylıkla bulabilecekleri yerel ve doğal ürünlerden oluşan tariflerin yapılışını Elvan Odabaşı’nın yorumu ile izleyebildiler.

İyi yaşamın diğer bir önemli unsuru olan kas ve iskelet sistemi sağlığı hakkında da Fizyoterapist Kaan Akın’dan önemli ipuçları ve öneriler alan katılımcılar, aynı zamanda pandemi döneminin getirmiş olduğu hareketsizliğin neden olabileceği rahatsızlıklar ve çözümleri hakkında konuşup bilgi edindiler, ve uzman görüşü aldılar. Sonrasında evde yapılması basit ve gerek kilo kontrolüne, gerek kas sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek günlük egzersizleri izleyicilere uygulamalı olarak gösteren Kaan Akın, bu uygulamalarla ağrıların nasıl giderilebileceğine de değindi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin farklı yerlerinden yaklaşık 200 kişinin aktif olarak katıldığı “Yaşam Sanatı” webinarında katılımcılar sunumlar sırasında uzmanlara merak ettikleri birçok konuda soru sorma fırsatı da buldu.

“Yaşlılarda Pandemi Sürecine Uyum ve Dayanıklılık Eğitimleri” kapsamında yeni konuklar ile yaşam sanatına dair sohbetlerin devam etmesi planlanıyor. 

Icon of SDG 03 Icon of SDG 10

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global