Covid-19 sürecinde artan vakalar ve akabinde gelen sokağa çıkma kısıtlaması, mekanların kapatılması gibi salgının yayılmasını önleme amacıyla alınan tedbirler özel sektörü olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Bu süreçte pek çok özel firma ve işletme ekonomik zorluklarla karşılaşırken özellikle küçük ve orta ölçekli, kendilerine sürdürülebilir bir gelecek kurma noktasında desteğe ihtiyaç duyan Suriyeli işletmeler, pandemiden olumsuz şekilde etkilenen işletmelerin başında geliyor.

Suriyeli KOBİ’lere Acil Destek Hizmetleri UNDP tarafından yürütülen Covid-19 Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Projesi kapsamında uygulanıyor. Japon Hükümeti tarafından finanse edilen proje kapsamında verilen Türkiye’deki Suriyeli KOBİ’lere teknik destek ve danışmanlık hizmetleri, işletmelerin Covid-19 salgınının olumsuz etkilerine karşı kapasitelerinin ve dayanıklılıklarının artırılmasını amaçlıyor. 21 Eylül 2020 tarihinde başlayan projenin Dijital Altyapı Hibeleri, Mini İyileştirme Hibeleri, Dijital Pazarlama Desteği, Online Eğitimler ve Finansal Danışmanlıktan oluşan beş ana bileşeni bulunuyor.

Proje kapsamında sağlanan internet altyapısı ve bulut tabanlı internet yönetim araçları, dijital pazarlama, kapasite geliştirme ve finansal yönetim eğitimleri ve hibe destekleri ile Suriyeli KOBİ’lerin en önemli ihtiyaçlarından biri olan dijitalleşme süreçlerine entegrasyonları desteklenirken pandemi sürecinde yaşadıkları zorluklara karşı dayanıklılıkları ve sürdürülebilirlikleri de artırılıyor. 

Yaralanıcılarının seçim sürecinde kadın-erkek dengesine de dikkat edilen projede ilk adımlar atılmaya başlandı. Bugüne kadar projenin finansal danışmanlık hizmetinden 1’i kadın 9’u erkek 10 kişi, dijital altyapı desteğinden 3’ü kadın ve 58’i erkek 61 kişi ve dijital pazarlama desteğinden ise 6’sı kadın ve 5’i erkek 11 kişi faydalandı. Toplam katılımcı sayısı 82’ye ulaşan Suriyeli KOBİ’lere Acil Destek Hizmetleri daha fazla yararlanıcıya ulaşmak için hız kesmeden çalışmaya devam ediyor. Projeye ilişkin gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

Icon of SDG 03 Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global