Son zamanların en çok konuşulan konularından biri tanesi yenilikçilik. Farklı sektörlerde ürün ve iş geliştirme süreçlerine her geçen gün daha da entegre hale gelen bu kavram, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19’un pek çok firmayı olumsuz etkilediği şu günlerde daha da önem kazanmış durumda.

UNDP Türkiye’nin Suriye Krizine Yanıt ve Dayanıklılık Portfolyosu altında yürütülmekte olan Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP) – İstihdam Yaratımı Bileşeni çerçevesinde kurulacak Yenilik Merkezlerinin, yenilikçiliğin her geçen gün artan değerini ve potansiyelini Adana, İzmir ve Mersin’e taşıyarak Türkiye’nin bu üç önemli kentinin ulusal ve uluslararası rekabet edebilirliğine ve ekonomik gelişimine destek olması hedefleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliği ile kurulacak merkezler gücünü yerelin tecrübesinden ve halihazırda var olan yenilikçilik ekosisteminden alıyor. Adana’da Adana Sanayi Odası, İzmir’de İzmir Ticaret Odası, Mersin’de ise Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ortaklığında açılacak Yenilik Merkezleri’nin bu şehirlerde faaliyet gösteren işletmelerin ürün kalitesini iyileştirmelerine ve Ar-Ge temelli ürün ve üretim kapasitelerini geliştirmelerine destek olması amaçlanıyor. Eğitim ve sertifika programlarından danışmanlık ve mentorluk desteğine kadar kullanıcılarına AR-GE, veri yönetimi, iş ve ürün geliştirme, yenilikçilik, büyüme hızlandırma ve iş birlikleri gibi pek çok konuda alanında uzman kişilerce hizmet verecek olan Yenilik Merkezleri bünyesinde ulusal ve uluslararası firmalardan KOBİ’lere, girişimcilerden startuplara geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edecek.

Henüz kuruluş aşaması tamamlanmasa da Yenilik Merkezleri çalışmaya başladı bile. Kovid-19 sebebiyle online olarak faaliyetlerine başlayan merkezler webinarlar, eğitimler ve çeşitli programlarla ilk kullanıcılarıyla buluştu. Ticarileşme Programı ile yerli firmaların uluslararası rekabet edebilirliğine katkı sağlayan Yenilik Merkezleri, Yenilikçilik Buluşmaları ve çeşitli webinar serileri ile ekosistemde faaliyet gösteren firmaları birbirinden değerli uzmanlarla bir araya getirdi. Bugüne kadar yapılan faaliyetlere daha pek çoklarının ekleneceği Adana, İzmir ve Mersin Yenilik Merkezileri şimdiden yenilikçilik meraklıları arasında bir heyecan yaratmış durumda. Yakında açılması beklenen merkezlerin faaliyetlerini ve çıkan başarı hikayelerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Icon of SDG 08 Icon of SDG 09 Icon of SDG 10

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global