COVID-19 krizinin ve önlemlerinin ne zaman sona ereceği henüz belli olmadığından, bütün dünyada Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda çalışan çevrim içi gönüllülere ihtiyaç ve talep artıyor.

BM kuruluşlarının ve ortaklarının günlük çalışmalarına yapay zeka ve büyük veri araştırmalarını entegre ederek destek sağlamayı amaçlayan SDG AI Lab (Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Yapay Zeka Laboratuvarı), UNV Türkiye (Birleşmiş Milletler Gönüllüleri Türkiye Programı) ve UNDP IICPSD (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İstanbul Uluslararası Özel Sektör Kalkınma Merkezi) arasındaki ortaklık ile bu alandaki çalışmalara katkıda bulunuyor.

SDG AI Lab, gönüllü veri bilimcileri harekete geçirerek şu anda 10 BM Gönüllüsü ve çevrim içi gönüllünün desteğiyle, çeşitli dijital dönüşüm projelerinin geliştirilmesi ve uygulanması için iş birliği yapıyor.

Bu projelerde görev alan veri bilimcilerin her biri, makine öğrenimi ve yapay zeka alanlarında uzmanlaşmış, farklı çevre ve ülkelerden gelen, kamu yararına katkıda bulunma paydasında buluşan bireyler.

Ekibin üzerinde çalıştığı projelere bakıldığında özellikle iki tanesi dikkat çekiyor. Bunlardan birincisi, “Twitter Analizi Çerçevesi’nde COVID-19 kullanımı”. Bu çalışma, Twitter paylaşımlarını “büyük veri” yöntemleri yardımıyla araştırarak kriz zamanları ile sosyal medya eğilimleri arasındaki ilişkiyi inceliyor. Bir diğeri olan “UNDP Proje ve Program Portföyü Anlamlandırma” projesi ise, “konu-modelleme” tekniklerini kullanarak UNDP proje portfolyolarını inceliyor. Bu yöntem ile, geçmiş projelerin temel hatlarının ortaya çıkarılması ve gruplanması ile sonuçların tekrar değerlendirilmesi ve kurumun stratejik doğrultusunun şekillendirilmesi sürecine altlık sağlanması hedefleniyor.

Çevrim içi gönüllülük, gücünü bireylere problem çözme yetenekleri kazandırırken zaman veya mekan gibi kısıtlayıcı unsurların etkisinde kalmamasından alıyor. Fiziksel dünyadaki kısıtlamaların birçoğu sanal ortamda kolaylıkla aşılabildiği için gönüllülerin toplumsal fayda sağlamaları kolaylaşıyor. Ayrıca, bu projelerde kazandıkları tercrübelere özgeçmişlerinde veri bilimi deneyimi başlığı altında yer verebiliyorlar.

SDG AI Lab, genç gönüllülerin veri biliminde deneyim kazanmalarına ve kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olurken aynı zamanda Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkıda bulunuyor. Bu doğrultuda UNV Türkiye ve UNDP IICPSD/SDG AI Lab, çevrim içi gönüllülerin destekleriyle, dijital çözümler üretirken yapay zeka teknolojilerinin uygulanmasında, hem Türkiye hem de diğer UNDP ülke ofisleri için ortak projeler geliştirmeye devam edecek.

Siz de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na çevrim içi katkı sağlamak isterseniz, onlinevolunteering.org adresini ziyaret ederek profilinizi oluşturabilir ve ilginizi çeken projelere başvurabilirsiniz.

Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global