Küreselleşen dünyada ekonomik ilişkiler sınırları aşmaya devam ederken dış ticaretin önemi de her geçen gün daha da artıyor. Bu durum, yerel ve ulusal firmaların, hedef pazarların saptanması, potansiyel alıcıların belirlenmesi, ticari ve operasyonel süreçlerin yürütülebilmesi için gerekli bilginin toplanıp işlenebilmesi gibi uzmanlık alanlarında kapasite geliştirme ihtiyaçlarını da beraberinde getiriyor.

UNDP Türkiye’nin “Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi (TDP) – İş Yaratımı Bileşeni” kapsamında Gaziantep’te düzenlenen İhracat Akademisi bu en temel ihtiyaçlara cevap vermeyi amaçlıyor. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) iş birliği ile yürütülen ve firmaların yanı sıra girişimcilerin katılımına da açık olarak tasarlanan İhracat Akademisi ile katılımcılara dış ticaret konusunda kapsamlı bir eğitim verilmesi ve bu eğitimlerle firmaların hedef pazar ve müşteri belirleme becerileri başta olmak üzere ihracat ve dış ticaret performanslarının artırılmasına yönelik kapasitelerinin güçlendirilmesi bekleniyor.

Eğitimlerin sonunda dış ticaret konusunda aktif olmak isteyen girişimcilerin ve dış ticaret uzmanı ihtiyacı olan firmaların eşleştirilerek bu alanda nitelikli istihdam sağlanması, eğitimlere katılan firmalara 2 ay boyunca uzaktan ve yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmesi, firmaların bünyesinde ticari istihbarat birimlerinin oluşturulması, istihdam edilen nitelikli personele 2 ay boyunca bir kısmı yüz yüze ve bir kısmı uzaktan olacak şekilde teorik ve uygulamalı dış ticaret eğitimi ve danışmanlığı sağlanması ve firmaların belirleyeceği hedef pazarlarda tespit edilen 20’yi aşkın potansiyel alıcı listesinin detaylı bilgileriyle firmalara sunulması amaçlanıyor.

24 ve 31 Ağustos 2020 tarihlerinde iki grup halinde başlayan eğitimler son haftasına girerken katılımcı firmalardan yeni dış ticaret atılımlarına ilişkin güzel haberler gelmeye başladı bile. Hem yerel hem de ulusal ekonominin önemli aktörlerinden biri olan Gaziantep’ten önümüzdeki günlerde de ihracat alanında önemli başarı haberleri duymaya devam edeceğiz. Haberler geldikçe de sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın.

Icon of SDG 10 Icon of SDG 11 Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global