Arşiv | Fotoğraf: UNDP Türkiye

Gençlere yönelik bir finansal okuryazarlık ve bütçe yönetimi projesi olan Paramı Yönetebiliyorum’un Mart ayı itibarıyla çevrimiçi platformlara taşınan eğitimleri YouTube ve Zoom üzerinden sürdürülüyor.

Özellikle üniversite kulüplerine yönelik olarak Zoom üzerinden 15-20 kişilik küçük gruplar ile yapılan eğitimlerde örnek bütçe, birikim, harcama kararları, yatırım, borçlanma, tüketicilerin finansal hak ve yükümlülükleri konuları işleniyor. Mart ayından bu yana düzenlenen 30 eğitimde 1.126 gence ulaşıldı.

Habitat Derneği YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanan webinarlarda ise her hafta bütçe yönetimi, harcama alışkanlıkları, makro ekonomiyi anlamak, yatırım yaparken nelere dikkat edilmeli ve borç yönetimi gibi farklı konular işleniyor. Alanında uzman isimlerin katıldığı webinarları bugüne dek toplam 11.536 kişi izledi.

Webinar kayıtlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz: 

Bütçe Yönetimi

Makro Ekonomiyi Anlamak

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Borç Yönetimi

Gelecek Ekonomisi

Finansal Güvenlik

 

Paramı Yönetebiliyorum webinarları Temmuz ayında da Tüketici Hak ve Yükümlülükleri ve Paranın Tarihi konularında devam edecek.

 

Paramı Yönetebiliyorum Gönüllü Eğitmenleri buluştu

Paramı Yönetebiliyorum projesinin gönüllüleri 7 Mayıs 2020 tarihinde düzenlenen çevrimiçi toplantıda buluştu. Program, proje ortaklarının bir araya geldiği panel ile başladı. T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan Dilek Okkalı Şanalmış ve Yıldız Yapar, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, UNDP Türkiye Stratejik Ortaklıklar ve Özel Sektör Yöneticisi Hansın Doğan ve Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel’in katıldığı panelde projenin 11 yıllık başarısı, ortaklık yapısı, gönüllü eğitmenlerin projeye katkıları ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına etkisi konuşuldu. Panelin ardından İnfakto Araştırma Şirketi’nden Prof. Dr. Emre Erdoğan tarafından, Paramı Yönetebiliyorum projesi eğitimleri kapsamında yapılan etki analizi araştırmasının sonuçları paylaşıldı. 270 gönüllü eğitmenin katıldığı program, finansal bilinç ve sorumlu tüketim gibi konularda yapılan çevrimiçi paneller ile tamamlandı.

Gönüllü eğitmenlerin katkıları ve yerel kuruluşlarla gerçekleştirdikleri onlarca farklı iş birliği sonucunda finansal okuryazarlık eğitimleri; 81 ilin tamamında 1,7 milyondan fazla katılımcıya ulaştı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Habitat Derneği ve Visa Türkiye tarafından yürütülen “Paramı Yönetebiliyorum” Projesi, gençler arasında finansal bilinci geliştirerek sürdürülebilir kalkınma sürecine katkıda bulunmayı hedefliyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global