Yaşadığımız koronavirüs salgınından en çok etkilenen kırılgan gruplar için ‘Atıksız Mutfak Yemek Menüsü’ oluşturuldu.

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi GAP Bölgesinde yaşayan ev sahibi ve Suriyeli topluluklar da salgından ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak olumsuz etkilendi. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve UNDP Türkiye iş birliğiyle yürütülen Kadının Güçlenmesi ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi Projesi kapsamında, bu olumsuz etkiyi azaltmak ve evlerde kalınması gereken bu dönemde sıfır atık konusunda farkındalığı artırmak amacıyla bir video serisi hazırlandı.

Bu kapsamdaAction Kashkarikas Gıda Atığı Farkındalık Hareketiöncüsü Şef Sibel Pinto tarafından çorba, ana yemek ve tatlıdan oluşan bir ‘Atıksız Mutfak Menüsü’ oluşturuldu. Tüm tarifler hazırlanırken, küresel gıda israfına ve bayat ekmek, patates ve soğan kabukları gibi mutfakta oluşan gıda atıklarının çöpe gitmeden nasıl yeniden kullanılabileceğine dikkat çekildi. Yemeklerin Şef Sibel Pinto tarafından anlatıldığı videolar ve yazılı tarifler, bölgeki ÇATOM’lar (Çok Amaçlı Toplum Merkezleri) aracılığı ile kadınlara ulaştırıldı.

Tarif videoları için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz;

Peynirli Soğan Çorbası

Kıymalı Patates Pastası

Sütlü Ekmek Tatlısı

Kadının Güçlenmesi ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi Projesi kapsamında Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay ve Mardin illerinde yaşayan Suriyeli ve ev sahibi topluluktan kadınların sosyo-ekonomik hayata katılımını kolaylaştırmak, iki topluluk arasında sosyal uyum ve entegrasyonu sağlamak, engelli gençler ve yaşlılara yönelik sosyal bakım hizmetlerini desteklemek amacıyla birçok aktivite düzenleniyor.

Proje hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Icon of SDG 01 Icon of SDG 02 Icon of SDG 05 Icon of SDG 10 Icon of SDG 12 Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global