Arşiv | Fotoğraf: Mustafa Bilge Satkın

‘Kadının Güçlenmesi ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi’ Projesi kapsamında GAP İdaresi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilciliği ve ‘Geleceğe Dokunan Anneler’ iş birliğinde pandemi sürecinin etkilerini hafifletmek amacıyla “Duygusal İyileştirme Sohbetleri” başladı.

GAP İdaresi Başkanlığı ve UNDP Türkiye Temsilciliği iş birliği ile uygulanan ‘Kadının Güçlenmesi ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi’ projesi kapsamında, pandemi sürecinden en çok etkilenen, bölge kadın, çocuk ve gençlerine psiko-sosyal destek vermek amacıyla “Geleceğe Dokunan Anneler” projesi ile iş birliği yapıldı. Bu kapsamda ÇATOM’lar (Çok Amaçlı Toplum Merkezleri), Gençlik Evleri ve Çocuk Gelişim Merkezleri bünyesinde görev alan sorumlu ve eğitmenlere yönelik çevrimiçi “Duygusal İyileştirme Sohbetleri” düzenleniyor. Hacettepe Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ile Madalyon Psikiyatri Merkezi uzmanları tarafından verilecek seminerlerin ilk aşaması 5 gün sürecek.

Türkiye’deki ev sahibi topluluklar ve Suriyeli kadınlar arasında sosyal uyumun desteklenmesi ve kadınların sosyo-ekonomik kapasitelerinin arttırılmasını amaçlayan ‘Kadının Güçlenmesi ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi’ projesi ve çocuklukta yaşanan duygusal ihmal konusuna dikkat çekmek amacıyla 2017 yılında kurulan, bugüne kadar birçok anne ve eğitmenle birlikte sahada seminerler düzenleyen “Geleceğe Dokunan Anneler” projesi desteğiyle 23, 26, 29 Haziran, 1 Temmuz ve 3 Temmuz 2020 tarihlerinde 5 farklı oturum ile ÇATOM’lar, Gençlik Evleri ve Çocuk Gelişim Merkezleri bünyesinde görev alan sorumlu ve eğitmenler için “Duygusal İyileştirme Sohbetleri” düzenlenecek.

 

Kadınlar Pandemi Sürecinde de Yalnız Kalmayacak

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan ev sahibi ve Suriyeli kadınlara yönelik, pandeminin kadınlar üzerindeki etkilerini ölçmek ve sonuçlarına göre destek mekanizmaları geliştirmek amacıyla proje kapsamında bir anket hazırlandı. Yapılan ankete proje uygulama alanları olan Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay illerinden, %55’i Türk %45’i Suriyeli kadınlardan oluşan 306 kişi katıldı. Anket, bölge kadınlarının en çok ‘salgınla psikolojik olarak baş etme’, ‘evde çocuklarla vakit geçirme ve aktivite tasarlama’ ve ‘evde aile bireyleri ile iletişim’ konularında bilgi edinmeye ihtiyaç duyduklarını ortaya koydu.

Anket sonuçları dikkate alınarak hazırlanan “Duygusal İyileştirme Sohbetleri”, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan kadınların sorunlarının farkına varmalarına, sorunların çözümü için inisiyatif kullanabilmelerine, güçlenmelerine ve fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu kapsamda pandemi sürecinin etkileri ve sürecin getirdiği kaygı artışları dikkate alınarak, çocuk sağlığı, çocukların beslenmesi, çocukların sosyal ve duygusal gelişim süreçleri, anne ve çocuk iletişimi, pandemi sürecinde artan ihmal ve istismar, ebeveynler için iş ve ev yaşantısının dengelenmesi, ev içi iletişim ve kendine değer verme konu başlıkları ile ilgili katılımcılar bilgilendirilecek.

İlk aşamada, ÇATOM’lar, Gençlik Evleri ve Çocuk Gelişim Merkezleri bünyesinde görev alan sorumlu ve eğitmenlere çevrimiçi seminerler verilecek. Böylece sorumlu ve eğitmenler sahada bire bir iletişimde oldukları kadın, çocuk ve gençlere “duygusal iyileşme ve iyileştirme” konusunda destek olup onları yalnız bırakmayacak.

 

25 sorumlu ve 45 eğitmen uzmanlar ile buluşacak

25 sorumlu ve 45 eğitmenin katılacağı seminerlerde, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Nur Özmert, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmihan Artan, Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülin Evinç, Madalyon Psikiyatri Merkezi Eğitim Psikolojisi Uzmanı Nil Ateşoğlu ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yapan sosyal girişim Awen For Us eğitmeni ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Sevgi Kesim Güven konuşmacı olarak yer alıyor.

“Duygusal İyileştirme Sohbetleri”nin ikinci aşamasında söz konusu merkezlerdeki kadın, çocuk ve gençlerin alanında uzman isimler ile bir araya geldiği çevrimiçi seminerler düzenlenecek.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global