Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Genel Sekreter Yavuz Cabbar ile birlikte ASO 1. OSB ziyaret planı kapsamında Ankara Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi - ASO Model Fabrika’yı da ziyaret etti.

Naci Ağbal’ı ve Oda Temsilcilerini Model Fabrika’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Mustafa Kemal Akgül, Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Aytunç Ayhan ve 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ile Model Fabrika Direktörü Ufuk Kaya karşıladı.

Başkana, yalın üretim prensipleri, 100'den fazla şirkete sunulan fragman eğitimleri ve Ağustos - Aralık 2019 tarihleri ​​arasında gerçekleşen Ankara Model Fabrika 1. Öğren & Dönüş Uygulamasının sonuçları hakkında bilgi verildi. Programa katılan 8 firmanın pilot alanlarında elde edilen yüksek oranlı verimlilik artışı Ağbal tarafından oldukça tatmin edici bulundu.

Türkiye'nin küresel pazarlarda rekabet edebilmek için verimlilik sorunlarının üstesinden gelmesi gerektiği ve buna bağlı olarak yalın üretimin öneminin dijital dönüşüm sürecinden de öncelikli olarak imalat sanayiinde faaliyet gösteren tüm KOBİ'ler tarafından idrak edilmesi gerektiği vurgulandı. Bu kapsamda, hem yalın ilkelerini hem de dijital dönüşüm misyonunu benimseyen 14 adet Model Fabrikanın 2023 yılına kadar tamamlanacağı açıklandı. Naci Ağbal, Model Fabrikaları Türkiye’nin farkı bölgelerine yaymak için bu süreçte de süregelen desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Icon of SDG 07 Icon of SDG 08 Icon of SDG 09 Icon of SDG 10 Icon of SDG 11 Icon of SDG 12

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global