"Bütün evrende, üzerinde bu kadar konforla ve sağlıklı şekilde yaşayabileceğimiz başka bir gezegen daha yok."
-Halit Ergenç

 

2013 yılından beri İstanbul’da düzenlenen ve insanlık ilerlerken kimseyi geride bırakmama konusundaki çözümlere odaklanan Sosyal Fayda Zirvesi’nin 6.’sı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ve TBWA\FORGOOD tarafından, 25 Ekim 2019 tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlendi. Halit Ergenç’in sunumuyla, tüm gün boyu süren etkinlikte, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Eşi Emine Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra, Türkiye’den ve dünyadan sosyal fayda odaklı ünlü isimler ile çok sayıda değişim mimarı, iyiliğe giden en kısa yol hakkında konuştu.

 

Dünyanın kurtuluşunun neresindeyiz?

Sosyal Fayda Zirvesi’nin 2019 İstanbul ayağında sunuculuk yapan Halit Ergenç: “Bütün evrende, üzerinde bu kadar konforla ve sağlıklı şekilde yaşayabileceğimiz başka bir gezegen daha yok. Bir yandan her beş saniyede bir 5 çocuk ölüyor. Kuraklık yüzünden Hindistan'da çiftçiler intihar ediyor. Kaygılanmak veya olumsuzluğa odaklanmak çözüm değil. Yeterli vaktimiz var mı? Buna odaklanmamız lazım” diyerek açılış konuşmasını gerçekleştirdi. “Dünyanın kurtuluşunun neresindeyiz” diye soran Halit Ergenç, dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olması için herkesi küçük bir çözüm önerisinde bulunmaya davet etti. 

 

 “Aslında tek bir basit soruya cevap arıyoruz: 2030 yılında nasıl bir dünyada yaşamak istiyoruz ve bunu nasıl başarabiliriz?”
-Claudio Tomasi

 

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi: “2030 yılında nasıl bir dünya istiyoruz?”

Dünyanın dört bir yanından gelip Sosyal Fayda Zirvesi için İstanbul’da toplanan alanında yetkin uzmanların daha sürdürülebilir bir dünyada herkesin daha müreffeh, mutlu ve sağlıklı yaşaması için kısa yolları konuşacağını belirten UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi ise: “Aslında tek bir basit soruya cevap arıyoruz: 2030 yılında nasıl bir dünyada yaşamak istiyoruz ve bunu nasıl başarabiliriz?” dedi.  

 

"En önemli uyarılardan biri gelecekte bizi bekleyen iklim krizi."
-Emine Erdoğan

 

UNDP Türkiye İletişim Koordinatörü Faik Uyanık’ın yönettiği ‘Fayda için Genç Gücü’ oturumunda konuşan Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: “Gençlerimizin çok büyük potansiyeli var. Bu potansiyeli açığa çıkarmak zorundayız. Gençlerle her buluşmamda gönüllülük esaslı katılımlar konusunda konuşuyoruz. Her şeyden önemlisi gençlerimizde bu gönül olduktan sonra hiçbir engel tanımazlar,” dedi. Sayın Kasapoğlu, oturumun ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın standında gençlerle bir araya gelerek sohbet etti. 

Emine Erdoğan: “Sıfır Atık Projesi ile 100 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Eşi Emine Erdoğan Sıfır Atık Vizyonu kapsamında yaptığı konuşmasında Sosyal Fayda Zirvesi’nde katılımcıların daha iyi bir dünya için iyiliğe giden en kısa yolu bulmak için bir araya geldiğini belirtti. Sayın Emine Erdoğan: “Bugün attığımız adımlarla sadece 2030 veya 2050 değil, önümüzdeki birkaç bin yılı tasarlıyoruz.  En önemli uyarılardan biri de gelecekte bizi bekleyen iklim krizidir." dedi.

 

“Birlikte eğlenmek ve iz bırakmamak mümkün”
-Mert Fırat

 

TBWA İstanbul CEO’su Burcu Özdemir Kayımtu katıldığı panelde: “Katılımcılar, reklam ajanslarından biri neden burada ve bu organizasyonu yapıyor diye sorabilir. 2015’te İhtiyaç Haritası ile tanıştık, yaptığı işlerin ne kadar güzel olduğunu ve bu işe katkı sağlamamız gerektiğini düşündük. Bu süreçte yolumuz UNDP Türkiye ile kesişti. Biz, TBWA İstanbul Ofisi olarak bu güzel işlerin etkilerinin artmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu nedenle Sosyal Fayda Zirvesi’ni başlattık. Türkiye’nin her ortamda sosyal farkındalığını göstermesini, bu hareketin kitlelere yayılmasını hedefliyoruz.” dedi. 

UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat: “Birlikte eğlenmek ve iz bırakmamak mümkün”

UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi, İhtiyaç Haritası Kurucularından ve Oyuncu Mert Fırat ‘Eğlen, İz Bırakma’ panelinde yaptığı konuşmada festivallerin, bıraktıkları izler ile şehirlerine birer ceza olarak gelmeye başladığını belirterek “Birlikte eğlenceli festivaller yapıp, birlikte eğlenmek ve iz bırakmamak mümkün!” dedi. 

Müzisyen Gökhan Özoğuz da katıldığı panelde ‘25 Litre’ belgeseli projesini anlattı. Özoğuz, su krizinin dünyanın en büyük metropollerini tehdit ettiğini ifade ederken, geleceğin İstanbul’unda olası bir susuzluk yaşamamak için, herkesin “yarının suyunu kurtarmak için harekete geçmesi” gerektiğini söyledi.

Kaçıranlar için: Sosyal Fayda Zirvesi 2019 oturumlarının kayıtları sgsistanbul.org adresinden Türkçe ve İngilizce olarak izlenebiliyor.  

Icon of SDG 01 Icon of SDG 02 Icon of SDG 03 Icon of SDG 04 Icon of SDG 05 Icon of SDG 07 Icon of SDG 08 Icon of SDG 10 Icon of SDG 11 Icon of SDG 12 Icon of SDG 13 Icon of SDG 14 Icon of SDG 15 Icon of SDG 16 Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global