Kurulması için ilk adımların atıldığı Adana Mesleki Eğitim Merkezi, bölgenin nitelikli işgücü ihtiyacına çözüm olacak.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Adana Sanayi Odası (ADASO) iş birliğinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) finansal desteği ile gerçekleştirilen “Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi”nin tanıtım toplantısı Adana’da yapıldı.

Proje tanıtım toplantısına Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkan Vekili ve Ankara Ofis Başkanı Barış Dinçer, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Adana'daki yerel ihtiyaçlara ve ekonomik yapıya göre şekillendirilen proje ile Adana Mesleki Eğitim Merkezi'nin kurulması ve işlevsel hale gelmesi için Adana Sanayi Odası'na (ADASO) yüksek vasıflı teknik yardım ve danışmanlık hizmetleri sunulması amaçlanıyor. 

Merkez aynı zamanda, KOBİ’lerin özel ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde mesleki eğitim programları sunacak. Kurulacak Mesleki Eğitim Merkezi ile hem bölge halkı hem de geçici koruma altındaki Suriyeliler bölgenin ekonomik ihtiyaçlarına yanıt verecek nitelikli mesleki eğitimlerden yararlanacak.

Toplantıda konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi; “Adana Mesleki Eğitim Merkezi Teknik Destek Projesi, tüm dünyada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) arasında imzalanan ilk finansal destek anlaşması olması anlamında da önem taşıyor” dedi. 

Nitelikli işgücü yetiştirmek için verilecek eğitimlerle ilgili Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi ile iş birliği yapılması, deneyim ve vizyon paylaşımı amacıyla Adana Sanayi Odası ve Gaziantep Sanayi Odası arasında bir iş birliği protokolü de imzalandı.

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç “Odamız ve Gaziantep Sanayi Odası arasında yapılacak iş birliği protokolü çerçevesinde bölgemiz ve ülkemiz sanayisinin gelişmesi ve kalkınmasına yönelik örnek olacak önemli bir adım atacağız.” dedi.

Adana Mesleki Eğitim Merkezi Projesi kapsamında yapılacak sektörel ve saha seviyesinde analizler ile mevcut durum tespit edilecek, Mesleki Eğitim Merkezi’nin iş modeli ve planı hazırlanacak. Ayrıca yerel işgücü piyasasındaki ihtiyaçlar ve bölgedeki KOBİ’lerin talepleri göz önüne alınarak Adana Mesleki Eğitim Merkezi’ne özel eğitim modülleri tasarlanacak, mesleki eğitimlere yönelik İŞKUR ve KOSGEB ile iş birliği yapılacak. 

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Başkan Vekili ve Ankara Ofis Başkanı Barış Dinçer: “Proje EBRD ve UNDP arasındaki ilk ortaklık olma özelliği ile EBRD’nin kalkınma misyonunun, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumunu da ortaya koyması açısından çarpıcı bir örnek olacaktır.“ dedi.

Adana Mesleki Eğitim Merkezi Projesi bir yandan kaliteli işgücü ve kaliteli mesleki eğitim ile ilgili ulusal stratejilere katkı verirken bir yandan da Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkı sağlayacak.

 

Daha fazla ayrıntı için: https://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/presscenter/pressreleases/2019/09/AdanadaMeslekiEgitimler.html

Icon of SDG 04 Icon of SDG 16

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global