Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) arasında Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için “Etki Hızlandırıcı Pilot Uygulama Belgesi” imzalandı.

İmzalanan protokol, Türkiye ile Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından insani yardım ve tarımsal kalkınma alanlarında iş birlikleri geliştirilmesi ve Türkiye’nin öncelikleri doğrultusunda sürdürülebilir kalkınma alanında etki düzeyi yüksek çalışmaların hayata geçirilmesi için zemin oluşturuyor.

Protokol, Türkiye ile Gates Vakfı ortaklığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın ev sahipliğinde 10-11 Nisan tarihlerinde düzenlenen “İnsani Yardım ve Acil Durum Müdahalesi Alanında İnovasyon” konulu çalıştayın açılış töreninde imzalandı. İnsani yardım alanında bilgi ve deneyim paylaşımını amaçlayan çalıştaya, Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Bill ve Melinda Gates Vakfı Küresel Politika Direktör Yardımcısı ve Orta Doğu Direktörü Hassan Damluji, UNDP Türkiye Mukim Temsilci Vekili Claudio Tomasi, Tarım ve Orman Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, LİMAK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun ve çok sayıda üst düzey temsilci katıldı.

Törende Türkiye ile Bill ve Melinda Gates Vakfı arasında potansiyel iş birliği alanlarını belirlemek ve ortaklık imkanlarını geliştirmek amacıyla yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler verildi. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için “Etki Hızlandırıcı” projenin tamamlanan fizibilite raporu kamuoyuyla paylaşıldı ve Dışişleri Bakanlığı ile UNDP arasında, nisan ayında başlayan pilot uygulama safhasına ilişkin “Etki Hızlandırıcı Pilot Uygulama Belgesi” imzalandı.

İmzalanan belge, Türkiye ile UNDP ortaklığında yürütülen projenin fizibilite çalışmasına ve pilot projelerine Gates Vakfının da katılarak destek vermesi, insani yardım alanında bilgi ve deneyim paylaşımı için ilgili kurumların uzmanlarıyla Gates Vakfı uzmanlarının bir çalıştayda bir araya gelmesi ve tarımsal kalkınma alanında Tarım ve Orman Bakanlığı ile Gates Vakfının işbirliği yapması gibi konuları içeriyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global