Denizli'nin Buldan ilçesinde bulunan ve 180 kuş türünün bulunduğu Yayla Golü buz tuttu. Yürüyüş ve fotoğraf gruplarının ilgi odağı olan gölde, yaklaşık 15 santimetrelik buzun üzerine çıkan kuşlar kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Denizli'nin Buldan ilçesine 8 kilometre uzaklıktaki Süleymanlı Köyü’nde bulunan Yayla Gölü; bölgede etkili olan aşırı soğuk nedeniyle buz tuttu. 1.150 metre rakımda bulunan yaklaşık 50 hektarlık gölde, kalınlığı 15 santimetreyi bulan buzlar oluştu. Buz tutan göl, doğal güzellikleri ve barındırdığı 180 farklı kuş türüyle ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Denizli'nin önemli değerleri arasında yer alan Buldan Yayla Gölü, özellikle fotoğrafçıların uğrak noktası. Denizli kent merkezinden, çevre illerden ve ilçelerden çok sayıda fotoğraf ve yürüyüş gurupları gölü ziyaret ediyor.

Kuşların sesine kulak veriyorlar

Buldan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Sait Yalçın; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde’nin desteklediği “Kuşlar Seni Çağırıyor" projesi ile Yayla Gölü’nün barındırdığı kuş çeşitliliğine ve bölgenin ekoturizm potansiyeline dikkat çekildiğini belirtti. Yalçın; proje kapsamında 2018 yılında hazırlanan Buldan Yayla Gölü Kuş Rehberi çalışmaları kapsamında 163 kuş türünün belirlendiğini, bu yıl yapılan incelemeler ve kuş sayımları sonucunda göl ve çevresinde 180 kuş türünün bulunduğunu aktardı.

Gölün kışın belli dönemlerinde buz tuttuğunu ve kentin farklı yerlerinden gelen ziyaretçileri burada ağırladıklarını belirten Yalçın, "Kuşlar Seni Çağırıyor Projesi sayesinde gölü ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün artıyor, kentten her hafta yürüyüş ve fotoğraf gurupları göle geliyor, kuşların çağrısına kulak veriyorlar. Bu yıl göl ve çevresinde 180 kuş türü belgeledik, burada yaz kış kuş görebilmek mümkün. Buz tuttuğu dönemlerde de, kuşlar buzların üzerine çıkıyor. Ben de fotoğrafçılık yapıyorum, kuşların orada bulunması güzel kartpostallık görüntüler oluşturuyor" dedi.

Kuşlar Sizi Çağırıyor Projesi

Projeyle Denizli’nin Buldan ilçesinde yer alan doğa harikası Yayla Gölü’nün turizm potansiyelinin ortaya çıkarılmasını hedeflendi. Yayla Gölü ve çevresindeki kuş envanteri çıkartılarak, Buldan Yayla Gölü Kuş Rehberi hazırlandı. Buldan’dan Yayla Gölü’ne uzanan alternatif yürüyüş rotası oluşturuldu ve doğaseverlerin hizmetine sunuldu. Yöre kadınlarına verilen eğitimlerle Yayla Gölü kuşları, 8000 yıllık bir gelenek olan buldan dokumalarına da işlenmeye başlandı. Kuşlar Sizi Çağırıyor Projesi; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde tarafından desteklendi.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global