Etiyopya Kültür ve Turizm Bakanlığı, Etiyopya Bölgesel Turizm Ofisi Temsilcileri, Turizm Daimi Komitesi üyeleri ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Etiyopya ekibinden oluşan bir heyet; turizm konusunda fikir alışverişinde bulunmak ve deneyimlerinden faydalanmak amacıyla Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kapsayıcı ve sürdürülebilir turizm konusunda ulusal politika çerçevesi oluşturma aşamasında olan Etiyopya, Türkiye’nin deneyimlerinden faydalanmak amacıyla Etiyopya Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm ile ilgili kamu kurumlarının temsilcileri ve UNDP Etiyopya ekibinden oluşan bir heyetle ziyaretlerini gerçekleştirdi.

UNDP Türkiye’nin ev sahipliğinde; özellikle sürdürülebilir toplum temelli turizm uygulamalarını yerinde görmek, T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın politikalarını, sektörün durumunu ve işbirliği olanaklarını taraflarıyla değerlendirmek amacıyla yerel, bölgesel ve ulusal bir çok kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve STK temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Etiyopya heyeti, Gelecek Turizmde ile desteklenen Troya Kültür Rotası (Çanakkale), Nar Kadın ile Edremit’in Yöresel Tatları (Edremit/Balıkesir), Ovacık Köyü’nde Bir Gün (Şile/İstanbul) projelerini yerinde inceledi.

Saha ziyaretlerinde hem ilgili kamu kurumlarıyla hem de yöre halkıyla görüşme ve bilgi alma fırsatı bulan Etiyopya heyeti, yerelde desteklenen projelerin kadınların güçlenmesine, istihdam yaratılmasına, çevrenin korunmasına, sürdürülebilir turizmin gelişmesine sağladığı katkılar ile ilgili bilgi aldı.

Icon of SDG 08 Icon of SDG 11 Icon of SDG 17

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global