Müzik, en derin hislere dokunmayı başarabilen bir unsur olduğu için her zaman adalet arayışında güçlü bir ortak sayılmıştır. Birleşmiş Milletler Programı Türkiye Ofisi de 8 Kasım’da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Keçiören Belediyesi’nin işbirliğiyle “Sınır Tanımayan Müzik - Umut Konseri” adlı organizasyonu bu amaçlarla düzenledi. Ankara'daki Türk-Japon Vakfı Özdemir Sabancı Salonu'nda, Suriye çocuk korosunun yanısıra Türk ve Suriyeli gençlerin yaptığı müzik gösterileri, yaklaşık 300 izleyicinin beğenisine sunuldu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın uyguladığı "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Suriyeli kadınların, toplum gönüllülüğü esaslı çözümlerle sosyal ve ekonomik bütünleşmesinin güçlendirilmesi" projenin bir parçası olarak Suriyeli kadınlara ve ev sahibi topluluklara vakfedilmiş bir projedir. Birleşmiş Milletler Gönüllüleri Türkiye Programı, bu kapsamda topluluklardaki istihdam edilebilirlik ve sosyal uyumun arttırılmasına yardımcı olma amacıyla Suriyeli kadınlarla ve ev sahibi topluluklarla çalışan kuruluşlarla ile birlikte çalışıyor.

Bu etkinliğin bir amacı da müziği kökten bir dayanışmanın aracı olarak kullanan Suriye ve yerel halk arasında güvenin, empatinin ve saygılı ilişkilerin geliştirilmesi. Etkinlik sayesinde Suriyeli topluluğun, toplumun geri kalanına karşı oluşturacağı olumlu imajın önemine dikkat çekilmesi umuluyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global