İlüstrasyon: Sıla Alıcı

Türkiye’de faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler Kuruluşları  BM Genel Sekreteri’nin Kadına Karşı Şiddeti Sonlandırmak için Birleşin (UNiTE) Kampanyası kapsamında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ile başlayıp 10 Aralık İnsan Hakları Günü sona eren Uluslararası 16 Günlük Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Kampanyasına herkesin desteğini bekliyor.

Kampanyaya sosyal medyada destek vermek için  #kimseyigeridebırakma #kadınaşiddeteson etiketlerini kullanabilirsiniz.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından 2008 yılında başlatılan UNiTE Kampanyası Dünya’nın her yerinde kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve sona ermesi için farkındalık yaratmayı ve siyasi irade ve kaynakları artırmayı hedefliyor.

Kampanyanın küresel vizyonunu kadınlar ve kız çocuklarının şiddete maruz kalmadığı bir Dünya oluşturuyor. Böylesi bir vizyon da ancak yeterli kaynak ile desteklenen anlamlı eylemler ve hükümetlerin devamlı siyasi taahhüdü ile gerçekleşebilir.

UNiTE kampanyası tüm hükümetler, sivil toplum, kadın örgütleri, erkekler, gençler, özel sektör, medya ve tüm BM sistemini bu küresel salgınla mücadelede güçlerini birleştirmeye çağırıyor.

UNiTE Kampanyası savunuculuk girişimleriyle küresel, bölgesel ve ulusal düzeyde hem bireyleri hem de toplumları seferber etmek için çaba gösteriyor. Kadınların ve sivil toplum örgütlerinin kadınlara ve kız çocuklarına yönelik yıllardır süren çabalarına destek olmanın yanında erkekler, gençler, ünlüler, sanatçılar, sporcular, özel sektör ve pek çok başka kesimle aktif olarak birlikte çalışıyor.

UNiTE, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü ile başlayıp 10 Aralık İnsan Hakları Günü sona eren Uluslararası 16 Günlük Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Kampanyasını her yıl destekliyor. Bu uluslararası sivil toplum inisiyatifini desteklerken UNiTE küresel faaliyetlerinde 16 gün boyunca kullanılmak üzere kadınlar ve kız çocuklarına şiddetin olmadığını daha aydınlık bir geleceği sembolize eden turuncu rengi kampanyanın resmi rengi olarak kullanıyor.

2017 yılının UNiTE kampanya temasını “Kimseyi Geride Bırakma: Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddete Son” oluşturuyor.

Kampanyaya siz de #kimseyigeridebırakma #kadınaşiddeteson etiketleri ile destek verebilirsiniz. Küresel etiketler arasında da

#orangetheworld, #16days, #leavenoonebehind, #EndVAW yer alıyor.

 

Kampanyanın küresel sayfasına şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.un.org/en/events/endviolenceday/

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global