UNDP’nin Türkiye’deki ilk İyi Niyet Elçisi Mert Fırat oldu

03.Eki.2017

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) bugün, Başka Dilde Aşk ve Atlıkarınca filmlerindeki ve çeşitli TV dizilerindeki rolleriyle geniş bir coğrafyada tanınan, ünlü oyuncu Mert Fırat’ı Türkiye’deki ilk İyi Niyet Elçisi olarak atadı.

İstanbul, 3 Ekim 2017 - Ünlü oyuncu bu yeni görevinde, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda farkındalık ve desteği artırmaya odaklanacak. Küresel Hedefler olarak da bilinen bu 17 hedef, yoksulluğu sona erdirme, eşitsizlikle mücadele ve iklim değişikliğini durdurmaya yönelik eylemler için evrensel bir çağrı niteliğinde.

İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında Mert Fırat, “UNDP İyi Niyet Elçisi olarak benim esas görevim, açlığı ve yoksulluğu sona erdirerek ve eşitsizliği ortadan kaldırarak herkes için daha iyi bir gelecek yaratma amacı taşıyan Küresel Hedefler konusunda farkındalığı artırmak olacak. Hepimiz biliyoruz ki, cinsiyet eşitliği sağlanmadan ve iklim değişikliği durdurulmadan, bu hedefleri başarmak mümkün değil” diye konuştu.

Sürdürülebilir Kalkınma alanındaki gönüllü çalışmaları ile de tanınan oyuncu Mert Fırat, dünyamızın karşı karşıya olduğu ciddi sorunlara dikkat çekmek ve insanları değişime dâhil olmaya teşvik etmek için oyuncu ve aktivist olarak UNDP’nin çabalarına destek vermek konusunda kararlı olduğunu belirtti.

BM Türkiye Mukim Koordinatörü ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Irena Vojackova-Sollorano da törende yaptığı konuşmada, “Mert Fırat’ı da artık aramızda görmekten gurur duyuyoruz. Onun enerjisi ve azmi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin aciliyet arz eden ve evrensel mesajını daha yüksek sesle duyuracak. Mert’in desteği Türkiye’de mümkün olduğunca çok sayıda insanın Küresel Hedefler konusunda bilinçlenmesini sağlayacak ve dünyamızın daha yaşanabilir bir yer haline gelmesi yolunda harekete geçirecek” dedi.

UNDP Türkiye Ülke Direktörü Claudio Tomasi “Mert Fırat’ın gönüllülük ve sosyal yardımlaşma alanlarında yaptığı çalışmaların birçoğu, UNDP Türkiye'nin başarmayı hedeflediği amaçlar ile örtüşüyor. Bu iş birliğinin hem Mert Fırat hem de UNDP Türkiye için son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Gelecek için topluma fayda sağlayacak birçok planımız var, Mert Fırat’a İyi Niyet Elçisi görevinde başarılar diliyorum.”

Mert Fırat son yıllarda farklı etkinliklerde UNDP’nin Türkiye Ofisi ile birlikte çalıştı. 2015 ve 2016 yıllarındaki Sosyal Fayda Zirvelerine katıldı ve Ankara’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini desteklemeye yönelik bir etkinlik olan “Eşitlik İçin Konuş”ta yer aldı. Fırat, önümüzdeki iki yılda, çeşitli UNDP etkinlik ve toplantılarına katılacak ve çalışmalarında Küresel Hedefleri anlatacak.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global