Birleşmiş Milletler, 2015 yılında, 17 SKH’nin 2030 yılına kadar gerçekleştirilmesini kabul etmişti. Bu Küresel Hedefler’in ışığında, gelişmekte olan ülkelerdeki küçük işletmelerin, kendi toplumları ve ülkeleri için olumlu etki yaratacak iş modelleri yaratmaya teşvik ediliyorlar. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile ImpactHub ağının ortaklaşa yarattıkları Accelerate2030, SKH’lerin başarılması için girişimlerin ölçeklendirilmesine odaklanan, yeni kurulan işletmelere ivme kazandırma programıdır. Girişimciliğin önemini vurgulayan Accelerate2030, 9 aylık ölçeklendirilmesine programına katılan, en istikbal vaad eden işletmeleri seçerek, 17 ülkeden finale kalanlara gerekli araçları ve desteği sağlıyor.

Bu yıl yapılan 324 başvuru arasında, Türkiye’den başvuran Whole Surplus, ulusal finalist olarak seçilen 10 işletme arasına girdi. Whole Surplus, “insanlar için gıda” öncelikli gıda bankalarına fazlalık gıdaların bağışlanmasını ve bağış yapan perakendeciler için vergi indirimlerinin azami kılınmasını hedefleyen bir İşletmeden İşletmeye (B2B) Gıda Fazlası Yönetim Sistemi’dir. Bunun amacı, analitik verileri ilaveten sağlamak suretiyle, atığın kaynakta en aza indirilmesini sağlamaktır.

Diğer finalistlerin yanı sıra Whole Surplus, gelecek Ekim’de Cenevre’de toplanacak Sosyal Fayda Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil edecek; ve zirve esnasında stratejik ortaklıklara erişim, büyüme finansmanı ve küresel görünürlüğün artırılması amacıyla uzmanlar tarafından sağlanacak destekten yararlanacak.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global