Bakü-Ceyhan Hattı Boyunca Biyoçeşitliliğin Korunması için Hibe Programı

01.Eyl.2005

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı Şirketi Şirketi (BTC) işbirliğinde başlatılmış olan Küçük Yatırımlar Fonu Projesi (KYF) kapsamında teklif çağrısı yapıldı.

KYF Projesı, BTC boru hatti boyunca bulunan illerde yürütülecek projelere destek verecek. Bu kapsamda yeralan iller: Rize, Artvin, Trabzon, Ardahan, Kars, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye ve Hatay.

KYF Projesi'nin amacı, doğal kaynakları kullananların ve bölgedeki yoksul halkın ihtiyaçlarına, doğayla uyumlu yeni alternatiflerle cevap vermek yoluyla doğanın korunmasına katkıda bulunmak. KYF Projesi, bölgedeki biyolojik çeşitliliğin yönetimi, sürdürülebilir kullanımı ve korunması amacıyla yerel işletmelere destek verecek; çevresel yönetimle birlikte, yoksul halkın ihtiyacına yönelik enerji üretimiyle ilgili yaklaşımların da uygulanması amacıyla yerel kapasitenin geliştirilmesine katkıda bulunacak.

KYF kapsamında 2005-2006 yılı içerisinde küçük ölçekli yatırım projelerine hibe desteği verilecek. KYF Projesinin toplam bütçesi 325.000 Amerikan doları; bunun 200.000 doları, küçük ölçekli hibelere ayrıldı ve bu kapsamda, proje başina destek miktarı en fazla 50.000 dolar olacak. KYF kapsamında, yerel ya da ulusal Sivil Toplum Kuruluşları; yerel topluluklar ve örgütler; özel sektör şirketleri ve bu gruplar arasında kurulacak ortaklıkların, Sürdürülebilir Kalkınma için Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynakların Korunması ve Sürdürülebilir Enerji konularındaki projeleri desteklenecek.

Rize, Artvin, Trabzon, Ardahan, Kars, Erzurum, Gumushane, Bayburt, Erzincan ve Sivas illerinde yurutulecek projeler icin başvuru süresi 6 Eylul 2005 tarihinde sona eriyor; Kayseri, Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye ve Hatay illerinde yürütülecek projeler içinse son başvuru tarihi 16 Eylül 2005.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global