Yeni Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi

Dünyanın dört bir yanından insanlar 2015’te yoksulluk, eşitsizlik ve iklim değişikliği ile ilgili bir liderlik gösterilmesini istiyor.

Bu evrensel güçlükler, küresel olarak harekete geçmeyi gerektiriyor ve 2015 yılı istediğimiz geleceği elde etmek için eşi görülmemiş fırsatlar sunuyor. Bu yılın Eylül ayında, dünya liderleri sürdürülebilir kalkınmada yeni bir gündemi kabul etmek için New York’ta Birleşmiş Milletler’de bir araya gelecek. Aynı zamanda, yine bu sene Paris’te düzenlenecek İklim Konferansı’nda iklim değişikliği ile ilgili küresel bir anlaşmaya varılmasını bekliyoruz.

Yeni küresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH), yoksulluğu dünyanın her yerinde ve tam anlamıyla ortadan kaldırmak için verilen tarihi taahhütle başlayarak önümüzdeki 15 yıl boyunca politikalara ve fonlamalara rehberlik edecek.

UNDP’nin Kıdemli Politika Danışmanı Paul Ladd 2015’in, ülkelerin yeni kalkınma gündemini şekillendirdiği ve iklim değişikliği ile ilgili küresel bir anlaşmaya vardığı bir yıl olacağını belirtiyor.

2015,  Eylül 2000’de yoksullukla savaşmak için tüm dünyanın kabul ettiği 15 yıllık ortak bir gündem olan Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin tamamlanması için de son yıl.

Binyıl Kalkınma Hedefleri yoksulluğu ve açlığı ortadan kaldırmak, ölümcül fakat tedavisi mümkün hastalıkları engellemek ve tüm çocuklar için eğitim fırsatlarını genişletmek gibi kalkınma konularında evrensel olarak kabul edilen, ölçülebilir hedeflerdi.   

Binyıl Kalkınma Hedefleri ile birçok önemli alanda ilerleme görüldü:

  • Gelir yoksulluğu
  • İyileştirilmiş su kaynaklarına erişim
  • İlköğretime kayıt oranı
  • Çocuk ölüm oranı

Ancak milyonlarca insan için yapılacak daha çok şey var. Açlığı sona erdirmek, toplumsal cinsiyet eşitliğini tam anlamıyla sağlamak, sağlık hizmetlerini geliştirmek ve her çocuğu okula göndermek için sonuna kadar çaba göstermemiz gerekiyor. Şimdi, dünyayı sürdürülebilir bir rotaya yönlendirmenin tam zamanı.

Yeni kalkınma gündeminin tüm ülkelerde uygulanması, barışçıl ve kapsayıcı toplumları teşvik etmesi, daha iyi iş olanakları yaratması ve günümüzün çevresel problemleri ile - özellikle iklim değişikliği ile- mücadele etmesi gerekiyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin, Binyıl Kalkınma Hedefleri ile başlanan işi bitirmesi ve kimseyi arkada bırakmaması da gerekiyor.

Binyıl Kalkınma Hedeflerinde UNDP'nin Türkiye'deki liderliği

Küresel düzeydeki paydaşlarımız

mdg-f

Binyıl Kalkınma Hedeflerine Ulaşma Fonu (MDG-F) Binyıl Kalkınma Hedeflerinde ilerleme sağlanmasını amaçlayan uluslararası bir işbirliği mekanizmasıdır. Fon, ulusal hükümetleri, yerel yönetimleri ve sivil toplum örgütlerini yoksullukla ve eşitsizlikle mücadele için yaptıkları çalışmalarında destekler.Daha fazla bilgi için (İngilizce) 

business call to action

'İş dünyasını harekete geçirme' programı, özel sektörün hem ticari başarı hem de kalkınma etkisi sunacak kapsayıcı iş modelleri geliştirmelerini sağlayarak Binyıl Kalkınma Hedeflerinde ilerleme sağlanmasını amaçlıyor. Daha fazla bilgi için (İngilizce) 

Diğer paydaşlarımız için

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global