Bu belgeleri indirin
2014 İnsani Gelişme Raporu
2014 İnsani Gelişme Raporu - Özet
Türkiye Açıklama Notu
Sıkça Sorulan Sorular
İnsani Gelişme Endeksi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular
Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular
Cinsiyete Dayalı Gelişme Endeksi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular
Eşitsizliğe uyarlanmış İnsani Gelişme Endeksi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular
Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

2014 İnsani Gelişme Raporu

24 Tem 2014

Sürekli kırılganlıklar, insani gelişmeyi tehdit ediyor. Söz konusu kırılganlıklar, politikalar ve toplumsal normlarla sistematik bir biçimde giderilemezse, ilerleme ne adil ne de sürdürülebilir olacak. İşte bu konu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yayımlanan 2014 İnsani Gelişme Raporu’nun temelini teşkil ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

Öne çıkanlar

  • UNDP’nin Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi’nin son verileri, 91 gelişmekte olan ülkede yaşayan yaklaşık 1,5 milyar insanın sağlık, eğitim ve yaşam standartları alanlarında tekrar eden yoksunluklar nedeniyle yoksulluk içinde yaşadığını gösteriyor.
  • Yoksulluk genel anlamda azalıyor olsa da yaklaşık 800 milyon insan, herhangi bir zorluğun ortaya çıkması durumunda yoksulluğun pençesine düşme riski altında bulunuyor.
  • Raporda, krizler daha hızlı biçimde ve daha geniş alana yayılırken kazanımları güvence altına almak ve ilerlemeyi sürdürmek için kırgınlıkları anlamanın elzem olduğunun altı çiziliyor.
  • Yoksulluğu ve insanların yoksulluğun pençesine düşme riskini azaltmak, 2015 sonrası kalkınma gündeminin temel hedeflerinden biri olmalı.
  • Dünyadaki yoksullara temel sosyal güvenlik yardımlarında bulunmak küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYİH) yüzde 2’sinden daha azına mal olacak.
  • Rapor, etkisi ve kökeni bakımından giderek daha küresel bir hâle gelen kırılganlıkları gidermek için dayanıklılığın artırılması hedefine yönelik daha iyi bir küresel işbirliği ve bağlılığın yanı sıra daha güçlü bir ortak eylem çağrısında bulunuyor.

Bu raporu okuyun:

Bu özeti okuyun:

Türkiye Açıklama Notunu okuyun:

2014 İnsani Gelişme Raporu sunumu, Kamal Malhotra, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global