Geçmişi unutmadan yeni bir gelecek kurmak: Sağlam bir kararlılık ve güçlenme portresi

10.Eki.2017

Hiç bilmediğiniz bir dilde öğretmen olup, yepyeni bir ülkede geçim fırsatı edinebileceğinizi düşünebilir miydiniz? Zine Mahli’nin yanıtı hayır.

Suriye’de savaşa dönüşen sürecin başlamasından üç yıl sonra, 2014’te, Mahli ailesinin Cerablus’tan Türkiye’ye yolculuğu, hastalanan babalarına daha iyi bir tedavi imkanı bulabilmek için başlıyor. Babaları için Gaziantep’te hastaneyi ziyaret eden Mahli ailesi, her şeye rağmen birkaç gün sonra Cerablus’a dönme planları yaparken, çatışmalar şiddetleniyor ve evlerinin bulunduğu bölge, savaşın en sıcak yaşandığı yerlerden biri haline geliyor.

Böylece zorluklardan kaçarak, daha güvenli bir çevrede yaşam arayışına giren diğer mülteciler gibi Mahli ailesi Türkiye’deki yeni hayatlarına adım atıyor.

“Türkiye’den daha iyi bir yeni yuva bulabileceğimizi düşünmüyorum. Türkiye toplumu ve bu bölgedeki kültür bize tahmin ettiğimizden de yakın. Yeni bir hayat kurarken kimliğimizi kaybetmek istemiyorum. Avrupa’da işler daha zor olurdu. “

Suriye’de savaşın başladığı altı yıldan bu yana komşu ülkelere kaçan kişi sayısı 5 milyonu geçti. Zorluklara karşın, dünyadaki en yüksek mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye hükümeti, yerel kurumlar ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), yüksek Suriyeli nüfusun yarattığı yeni ihtiyaçların karşılanabilmesi için çok yoğun çalışıyor.

Zine artık UNDP’nin Suriyeliler ve yerel halka yönelik mesleki eğitimlerle desteklediği yerel kurumlardan biri olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde Arapça-Türkçe tercümanı olarak çalışıyor.

Zine ve babası, aynı zamanda UNDP’nin “Suriye Krizinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki Etkilerinin Azaltılması Projesi tarafından sağlanan birçok alandaki mesleki eğitimlerden biri olan dış ticaret ve satış kursuna katılmışlar. Bu kurs sırasında çevirmen olarak da çalışan babası, bu sayede kurs sonrasında GASMEK’teki işi ediniyor. Sağlık sorunları nüksedince işi kızına devreden babası sayesinde Zine, tercümanlığa başlıyor. Uzun süre merkezdeki işinden çıkıp, akşamları da özel Türkçe öğretmeni olarak çalışıyor.

Zine bugün 46 farklı dalda mesleki eğitim veren GASMEK’te çalışmaya devam ediyor.

“Mesleki eğitim kursları, çalışarak ayaklarımın üzerinde durma ve eğitimimi sürdürme hayalimi gerçekleştirmeme destek oldu. Böylece yalnızca hayatta kalmak için değil, başarıyla yaşamak için de daha ümitliyim” diyor.

Zine kendine güveniyor, yetenekli, heyecanlı ve iyimser: Kurduğu yeni yaşamında her gün biraz daha güçlendiğine ve yenilendiğine inanıyor. Onun hikayesi, değişmez tanımlı kimliklerimizin bugünkü dünyada yetersiz kaldığının etkileyici bir örneği.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global