Ayakkabıcılık sektörüne yönelik sayacı elemanı yetiştirme mesleki eğitimi tamamlandı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde, Japonya Hükümet, finansamanı ile yürütülmemkte olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi çerçevesinde gerçekleştirilen ayakkabıcılık sektörüne yönelik sayacı elemanı yetiştirme mesleki eğitim sertifika töreni 8 Ocak’ta Erol Bilecik Meslek Lisesi’nde düzenlendi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ayakkabıcılar ve İmalatçıları Odası’nın ortaklığında Erol Bilecik Meslek Lisesi ayakkabı tasarım ve üretim  atölyesinde Eylül 2017’de başlayan eğitime toplam 19 Suriyeli ve 20 Türk katıldı. .Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaları törenle teslim edildi. Törene Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilcisi Irena Vojackova-Sollorano ve UNDP Türkiye Ülke Direktörü Claudio Tomasi ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin katıldı. Tören sonunda katılımcılara sertfikaları teslim edilirken, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilcisi Irena Vojackova-Sollorano’ya teşekkür plaketi teslim etti. Tören sonrasında heyet, kursiyerlerin çalıştığı atölyeleri ziyaret ederek, kursiyerlerle sohbet etti.

Eğitim, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi çerçevesinde, Suriye krizinden etkilenen illerde iş olanakları yaratmak amacıyla yapılan pilot proje çalışmaları ve Antakya’da yapılan değerlendirmeler sonucunda ayakkanın imalat sektörünü destekleyici ihtiyacın tespit edilmesi sonucunda gerçekleştirildi. 24’ü kadın ve 15’i erkek olan mesleki eğitime kadın katılımcıların ilgisinin yüksek olduğu gözlendi.

Ayakkabıcılık sektörünü destekleyici pilot proje ile ayrıca, daha geniş kapsamlı bir proje hazırlığı da örnek olundu. Kalkınma Ajansı’nın güdümlü projeleri kapsamında değerlendirmek üzere eğitim, tasarım ve diğer alanlarda ayakkabı sektörünü destekleyecek bir merkezin kurulumu için ATSO bünyesinde proje hazırlığına da başlandı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nin des destek vereceği bu proje, faaliyetlerinde, kurumsal altyapının güçlendirilmesine verilen önemin de bir örneğini yansıtıyor.

Suriyeli nüfusun ve ev sahibi toplulukların istihdam edilebilirliğine katkı sunmayı hedefleyen Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Sosyal İstikrarın  Güçlendirilmesi Projesi çerçevesinde sağlanan mesleki eğitim ve yetkinlik geliştirme programları, Suriyelilere ve ev sahibi toplulukların yalnızca teknik  değili, pratik donanımlarının da geliştirilmesini hedefliyor.

Projeyle ilgili bilgi için:

http://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/projects/strengthening-social-stability-in-southeast-anatolia.html  

Medya soruları için kontak kişi:

Kıvanç Özvardar, +90 312 456 11 37, +90 533 760 71 92,

UNDP Türkiye Suriye Programı, İletişim Asistanı, Ankara

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global