Türk film yıldızları UNDP’nin kadına yönelik şiddetle mücadele kampanyasında buluştu

01.Ara.2016

BM Kalkınma Programı’nın (UNDP) ev içi şiddet konusunda “Şiddetin bahanesi yoktur” mesajını odağına alan yeni kamu spotunda ünlü oyuncular Mert Fırat ve Melisa Sözen ile arkadaşları rol aldı.

Kampanya UNDP tarafından Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya’da yürütülen kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarına destek olmayı hedef alıyor. Kamu spotu, kadın ve erkeklerin ev içi şiddete beraberce karşı çıkmasını sağlamayı hedeflerken, şiddetin hiçbir durumda haklı gösterilemeyeceğinin altını çiziyor.

Projeye verdiği desteğe ilişkin açıklamasında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda güçlü bir mesaj veren Mert Fırat “Bu ahlaki bir problem. İnancımız ne olursa olsun, insanlık olarak, medeniyet olarak ilerlemek istiyorsak, büyümek ve gelişmek istiyorsak, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kimsenin kimseye hükmetmemesini sağlamak zorundayız.” dedi.

Rol aldığı televizyon dizileri ve filmler pek çok ülkede gösterilen Mert Fırat, “Çözümü sadece kadınlardan beklemek de olmaz. Erkeklerin de çözüme katkı sağlaması gerekiyor. Yasaların iyileştirilmesi ve yaptırımların da en üst seviyede olması gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Uluslararası izleyicilerin daha çok Cannes Film Festivali’nde 2014 Altın Palmiye Ödülü’nü kazanan Kış Uykusu filmindeki rolüyle tanıdığı Melisa Sözen ise “Maalesef, kadına yönelik şiddet Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri. 2016 yılındayız ama hala bu konuda kampanya yapıyoruz. Bu, maalesef utanç verici. Yine de bizler çözüme bu şekilde katkı vermek istiyoruz ve bundan dolayı da mutluluk duyuyorum.” dedi.

UNDP kadınlar ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadele konusunda Avrasya bölgesindeki yerel ortaklar ve diğer BM kuruluşları ile birlikte çalışıyor. UNDP, bu konudaki çabalarının önemli unsurlarından biri olarak, erkeklerin de “şiddete hayır” deme konusunda kadınlarla eşit ölçüde eyleme dâhil olmasını hedefliyor. Bu son kampanya da bu çabaların bir parçası.

Yasal düzenlemeler, önleyici faaliyetler ve yargılamaya ilişkin son ilerlemelere rağmen, bölgede kadınlar ve kız çocuklarının çoğu yaşamları boyunca yüksek seviyede ev içi şiddete maruz kalıyor. Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde her 4 kadından 1’i eşleri tarafından fiziksel tacize uğruyor, her 15 kadından 1’i ise eşleri dışındaki kimselerin cinsel şiddetine maruz kalıyor.

Kamu spotunda Mert Fırat ve Melisa Sözen’in yanı sıra Türkiye’de televizyon izleyicilerinin yakından tanıdığı Müge Boz, Selen Uçer, Özgün Aydın ve Volkan Yosunlu da rol aldı. Kamu spotunu, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin güçlü destekçilerinden, ödüllü yönetmen İlksen Başarır yönetti.

UNDP’nin yeni kamu spotu BM öncülüğünde 25 Kasım ve 10 Aralık tarihleri arasında yürütülen Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm Kampanyası kapsamında tanıtıldı. Sosyal medya üzerinden yayımlanmaya başlanan spot, Türkiye ve bölge ülkelerinde, sinema salonları ve televizyon kanallarında da gösterilecek.

 

Daha fazla bilgi için: florin.marin@undp.org ve faik.uyanik@undp.org

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global