BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÖNÜLLÜLERİ ICRA KOORDİNATÖR YARDIMCISI TOILY KURBANOV TÜRKİYE’DE

25.Kas.2016

BASIN BÜLTENİ VE DAVET

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÖNÜLLÜLERİ ICRA KOORDİNATÖR YARDIMCISI TOILY KURBANOV TÜRKİYE’DE

KURBANOV, 28 KASIM’DA İSTANBUL’DA ULUSAL GÖNÜLLÜK KOMİTESİ ÜYELERİ VE BASIN İLE TANIŞARAK BM’NİN GÖNÜLLÜLÜK POLİTİKALARI VE TÜRKİYE’DEKİ GÖNÜLLÜLÜK FAALİYETLERİNİ TARTIŞACAK.

Ulusal Gönüllülük Komitesi; Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen ve her yıl 5 Aralık’ta çeşitli gönüllülük etkinlikleri ile kutlanan Dünya Gönüllüler Günü öncesinde çok önemli bir konuk ağırlayacak. Birleşmiş Milletler Gönüllüleri İcra Koordinatör Yardımcısı, Toily Kurbanov, Ulusal Gönüllülük Komitesi’nin eğitim,gençlik, çevre ve kalkınma gibi farklı alanlarda çalışan üye derneklerinin temsilcileri ile 28 Kasım’da bir araya gelecek.

Toplantıya katılacak STK’ların temsilcileri Kurbanov’a Türkiye’de toplumun gönüllük konusundaki duyarlılığı,  çeşitli alanlarda devam eden gönüllülük projeleri, gençliğin gönüllü projelere katılımı, özel sektörün duyarlılığı gibi konularda bilgi verecekler. Adım Adım Platformu adına kurucularından Itır Erhart, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) adına İbrahim Betil, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) adına Oktay Özinci, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Özel Sektör Gönüllüler Derneği ÖSGD adına Atilla Yerlikaya Türkiye’deki çalışmaları paylaşacaklar.

Toily Kurbanov da, dünyada gönüllülüğün durumu ve gönüllülüğün toplumların refahına nasıl katkıda bulunduğu; başkanı olduğu Birleşmiş Miletler Gönüllülük Programı UNV'nin ulusal gönüllü programları oluşturma konusundaki küresel uzmanlığı, rolü ve desteği ile gönüllülüğün Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmadaki önemini anlatacak.

Gönüllü katılımın öneminin her gün biraz daha arttığı ülkemizde, gönüllülük çalışmalarını ve projelerini güçlendirecek bu kahvaltılı toplantıya katılımınızdan onur duyacağız.

İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

Ulusal Gönüllülük Komitesi

Yer: Şişli Marriot Otel

Tarih ve saat; 28 Kasım 2016, saat 9.30

TOILY KURBANOV HAKKINDA

Türkmenistan asıllı Toily Kurbanov, Rusya Plekhanov Ekonomi Akademisi’ni bitirdikten sonra Harvard Kenedy School’da master yaptı. Türkmenistan’da işe bankacılık sektöründe başladı, bu alanda çok başarılı olunca Uluslararası Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirildi. Bu görevinden sonra Türkmenistan Devlet Turizm Kurumu Başkanlığı ve Ermenistan Büyükelçiliği yaptı.

Kurbanov, 2004 yılında UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) liderlik programına katıldıktan sonra kariyerine BM çatısı altında devam etti. UNDP adına Fiji ve Pasifik adalarında iklim değişikliği, doğal afetlerle ve yoksullukla mücadele, yurttaşlık eğitimi programlarını yürüttü. Daha sonra Myanmar hükümetine demokratikleşme (yasama ve adalet reformu, ademi merkeziyetçilik, etnik ayrımcılığın önlenmesi)ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine uyum sağlanması gibi alanlarda UNDP adına destek verdi.

Toily Kurbanov Myanmar’daki görevinden sonra 2016 Ağustos ayında Birleşmiş Milletler Gönüllülükten Sorumlu İcra Koordinatör Yardımcılığı’na atandı.

 

ULUSAL GÖNÜLLÜLÜK KOMİTESİ HAKKINDA

Ulusal Gönüllülük Komitesi, gönüllülüğün tanınması, güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasını destekleyen stratejik bir danışma organı olarak 2013 yılında kurulmuştur. Komite, gençlik, çevre, eğitim, sağlık ve kalkınma gibi farklı alanlarda çalışan sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, sosyal girişimciler, özel sektör kuruluşları ve BM temsilcilerinden oluşmaktadır. Farklı çalışma alanlarından gelen komite üyeleri ile gönüllülüğün, tüm sektörler ve toplumun her kesimini kapsayan doğasını yansıtmak amaçlanmaktadır.

Türkiye’de gönüllülük alanında kurulan ilk komite olan Ulusal Gönüllülük Komitesi, vatandaşlar ve politika yapıcılar nezdindeki gönüllülük ve onun bireyler ve toplumların refahı adına yaptığı katkılar konusunda farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir.

 

Program:

28 Kasım 2016 – 09:30 – 11:30

Şişli - Marriott Otel

09:30 – 10:00      Kayıt ve Karşılama

10:00 – 10:10      Açılış - Itır Erhart – Moderatör - Bilgi Üniversitesi , Adım Adım Platformu

10:10 – 10:30     Toily Kurbanov, Birleşmiş Milletler Gönüllüleri İcra Koordinatör Yardımcısı,Yönetim Hizmetleri

10:30 – 10:40      İbrahim Betil – Toplum Gönüllüleri Vakfı

10:40 – 10:50      Oktay Özinci – Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

10:50 – 11:00      Atilla Demir Yerlikaya – Özel Sektör Gönüllüleri Derneği

11:00 – 11:10      Deniz Ataç  – TEMA Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfıİletişim Bilgileri:
Burcu Morel
burcu.morel@undp.org
0.312 454 1112

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global