Facebook profil fotoğrafınızı değiştirin, kadına yönelik şiddetle mücadeleye siz de katılın

01.Ara.2016

BASIN BÜLTENİ

Facebook profil fotoğrafınızı değiştirin, kadına yönelik şiddetle mücadeleye siz de katılın

UNDP Türkiye, Facebook profil çerçevenizi turuncuya boyayarak 16 Günlük Aktivizm’e destek olmanızı sağlıyor

25 Kasım 2016, Ankara - 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü. Bu yılın teması ise Dünyayı Turuncuya Boya: Kadınlar ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddeti Sona Erdirmek için Para Topla. Bu tema aynı zamanda 5 numaralı sürdürülebilir kalkınma hedefine, yani toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına da vurgu yapıyor.

 

Büyük bir insan hakları ihlali olan kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet, yaşamları altüst ediyor, örtbas edilen üzüntü ve acıları, hastalıkları beraberinde getiriyor. Aynı zamanda kadının ekonomik ve siyasi yönden güçlenmesine de sekte vuruyor.

 

Şiddetten hem kadınlar, hem de erkekler etkilense de, elimizdeki veriler çoğunlukla kadınların ev içi şiddete maruz kaldıklarını gösteriyor. Son verilere göre Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde her 4 kadından 1’i mevcut ya da eski partnerinin fiziksel ya da cinsel şiddetine maruz kalmış durumda.

 

UNDP, hükümetler ile çalışarak konu hakkında yasal çerçeveler ve politikalar geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Kadının siyasi katılımını ve adalet ve güvenlik, çatışmaların önlenmesi ve barışın inşası gibi sektörlerdeki liderliğini artırarak cinsel ya da toplumsal cinsiyet temelli şiddetin azaltılmasını sağlamaya çalışıyor. UNDP ayrıca toplumsal cinsiyet stereotiplerine karşılık verilmesi ve erkekler ve erkek çocukları da çözüme dâhil etmek amacıyla, cinsel ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlara karşılık verilmesine dair araştırmalara, kamuoyu farkındalığı ve toplumsal bilinçlendirme kampanyalarına yatırım yapıyor.

25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde sizler de desteğinizi Facebook üzerinden gösterebilirsiniz. Facebook profilinizdeki resminizi, bu kampanyaya özel hazırladığımı çerçevemizle değiştirerek arkadaşlarınıza kadına yönelik şiddetle mücadeleye destek olduğunuzu gösterebilirsiniz.Facebook Çerçevesini Değiştirmek

 

Facebook çerçevenizi değiştirmek için facebook.com/undpturkiye adresine gidebilirsiniz.

 

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele temalı çerçeveleri Facebook profilinize eklemenin diğer yolu ise aşağıda.

 

Facebook’un Çerçeveler ana sayfasından:

1.      Profil resmi çerçevesi özelliği'ne gidin

2.      Profil resminizin sağındaki menüye tıklayıp UNDP Türkiye’yi seçin.

3.      Kullanmak istediğiniz profil resmi çerçevesini seçin

4.      Kaydetmek için Profil Resmi Olarak Kullan‘a tıklayın

 

 

Not: Facebook mobil uygulamasından profil resminize çerçeve ekleyemiyorsanız, uygulamanın en son sürümünü kullandığınızdan emin olun.


 

#şiddetinbahanesiyoktur

#noexcuse4violence

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global