UNDP, Türkiye’nin doğu sınırlarında mayın temizliğine başlıyor

04.Nis.2016

 

Ankara, 4 Nisan 2016 – Birleşmiş Milletler Uluslararası Mayın Bilincini Geliştirme Günü nedeniyle, Milli Savunma Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye’nin doğu sınırlarının mayınlardan temizlenmesi ve sınır denetiminin arttırılması konusunda kapsamlı bir projenin açılışını gerçekleştirdi.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra, Ankara’da gerçekleştirilen projenin açılış töreninde “Mayınların temizlenmesi, Türkiye’nin sınır yönetişim ve yönetim reformlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Türkiye’nin mayınların temizlenmesi yolu ile daha insancıl ve güvenli sınır korumasına olan kararlılığı takdir edilmelidir.” dedi.

Avrupa Birliği ve Türk Hükümeti tarafından desteklenen, 40 milyon Euro’luk girişim, Ermenistan, Azerbeycan, İran, Irak ve Suriye sınırları boyunca güvenliğin sağlanmasına yönelik kapsamlı bir paket sunmaktadır. Sınır yönetimi, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB)’ne giriş sürecinde öncelik olarak kabul edilmektedir.

Toplamda 2 yıl sürecek olan projede, 15 milyon m2’lik Ermenistan, Azerbeycan ve İran sınırında 222,000 mayın içeren toplam 511 mayınlı alan temizlenecektir. Proje, aynı zamanda, sınır denetim ekipmanlarının alınmasını ve personelin eğitimini de içermektedir.

Proje, güvenliği arttırarak, yasadışı göç ve her tür sınır ötesi suçun önlenmesine katkıda bulunarak bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunacaktır. Bu süreç, etkilenen topluluklardan 320 yerel personelin istihdam edilmesini içermektedir.

UNDP, projeyi yürütürken, Milli Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM), İçişleri Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı’nın kapasitesini de geliştirecektir. Aynı zamanda, kalite güvencesinin sağlanması, sertifikasyon ve standart doğrulanmasına da yardımcı olacaktır.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Uluslararası Mayın Bilincini Geliştirme Günü’nde “Mayın faaliyetleri insanlığa bir yatırımdır”. “Huzurlu toplumların yetiştirilmesine, ihtiyacı olanların yardım alabilmesine, mültecilerin ve ülkelerinde yerinden edilmiş kişilerin güvenli bir şekilde ülkelerine dönebilmelerine ve çocukların okula gidebilmelerine yardımcı olur. Gelişim ve kalkınma faaliyetlerinin yürütülmesine yönelik güvenli bir alan sağlar ve sürdürülebilir barışın temellerini atar ” dedi.

İletişim bilgileri

Ms. Seher Alacacı, Portfolio Manager of Inclusive and Democratic Governance, UNDP in Turkey, seher.alacaci@undp.org, Tel: +90 312 454 1167

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global