'GAP Bölgesi’nde Suriye Krizinin Etkilerinin Azaltılması' projesi için protokol imzalandı

11.Ara.2015

Gaziantep - GAP Bölgesi’nde Suriye Krizinin Etkilerinin Azaltılması Projesi Protokol İmza Töreni, Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın katılmıyla 11 Aralık 2015 tarihinde Gaziantep’te geçekleştirildi.

GAP Bölgesi’nde Suriye Krizinin Etkilerinin Azaltılması Projesi; Avrupa Birliği finansmanıyla Birleşmiş Milletler Kal kınma Programı (UNDP) tarafından Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Gaziantep Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası ve Şanlıurfa Belediyesi ile işbirliği içinde yürütülüyor.  

Proje ile, Suriye kriziyle birlikte artan nüfusa bağlı olarak özellikle Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde yerel kaynaklar üzerindeki baskının hafifletilmesi, bölge halkı ve geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusun desteklenmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında öncelikle sanayi ve hizmet sektöründe Türk vatandaşlarına verilen mesleki eğitimlerin çeşitlendirilerek geçici koruma altındaki Suriyeliler’e de açılması, bu yolla bölge halkının ve Suriyeli nüfusun mesleki becerilerinin geliştirilmesi, iş bulma şanslarının artırılması ve geçimlerine kısa ve uzun vadede destek olunması hedefleniyor. Sanayi ve hizmet sektörüne yönelik mesleki eğitimler Gaziantep’te gerçekleştirilecek.

İkinci olarak, Şanlıurfa’da uygulanacak olan projenin atık yönetimi bileşeniyle, atık yönetimi ve rehabilitasyonu alanında yerel hizmet sağlayıcılarının kapasitelerinin desteklenmesi, bölge halkının ve Suriyeli nüfusun hizmetlerden daha iyi yararlanmasının sağlanması planlanıyor. 5.3 milyon Avro tutarında olan projenin tamamı Avrupa Birliği finansmanıyla destekleniyor.  Temmuz 2015’te başlayan projenin, Ocak 2017’de tamamlanması hedefleniyor.

Projenin Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan mesleki eğitimlerle ilgili bileşeni kapsamında ortaklığa dair protokol; Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Matilda Dimovska’nın katımıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil tarafından imzalandı. Mesleki eğitimlere Ocak 2016 itibarıyla başlanması planlanıyor.

    

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global