Uluslararası Konferansta Yeni Teknolojilerin Avrupa ve Orta Asya’da Kalkınma Gündemini Nasıl Dönüştürebilecekleri Araştırılıyor

27.Eki.2015

İstanbul - Bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) Avrupa ve Orta Asya’daki kalkınma kazanımlarını ilerletecek biçimde nasıl kullanabiliriz? Gelişen dünyada yaşam standardını geliştirmede e-yönetişimin rolü nedir? Veri devrimi kalkınmayı nasıl dönüştürecek?

Bunlar 27-28 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Kalkınma için Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) üzerine Uluslararası Konferans” başlıklı konferansta ele alınan ilgi çekici sorulardan yalnızca birkaçıydı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) tarafından ortaklaşa düzenlenen bu konferans üst düzey hükümet temsilcilerini, akademisyenleri ve özel sektörü bir araya getirdi. Açılış konuşmacıları arasında UNDP Başkan Yardımcısı ve kuruluşun Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü olan Cihan Sultanoğlu ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Ramil Hasanov vardı.

Konferans dünya liderlerinin 17 yeni Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini (SKH) kabul ettikleri Birleşmiş Milletler Zirvesinden yalnızca bir ay sonra gerçekleşti. Cihan Sultanoğlu’nun da yapmış olduğu açılış konuşmasında belirttiği üzere, verilerin hızı, kullanılabilirliği ve miktarı Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gerçekleştirmek için son derece önemli.

“Bu önemli noktada bizler Birleşmiş Milletler sistemi içerisinde Bilgi ve İletişim teknolojisinin kalkınmaya yönelik benzersiz fırsatlar sunmasının yanı sıra kalkınmayı yönetmek için pratik ve iyi tasarlanmış bir yaklaşım gerektirdiğinin de bilincindeyiz.”

Bu fırsatları değerlendirmek ülkeler içinde ve arasında etkin işbirliği sağlayacak. 2009 yılında kurulan Türk Konseyi, üye ülkeler (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye) arasında ve daha geniş çapta kapsamlı işbirliğini geliştirmek yönünde kapsayıcı bir amaca sahiptir.

Bu etkinlik UNDP ve Türk Konseyi arasında ortaya çıkan ortaklığın ilk somut adımı. Söz konusu ortaklığın hedefi Türk dilini konuşan ülkelerin bölgesel işbirliği yönündeki avantajlarından yararlanarak küresel kalkınma gündemini desteklemek olacak. Konferansın sonunda UNDP’nin ve Türk Konseyi’nin bölgedeki ekonomilerin ve toplumların dönüşümsel olarak değişmelerinde araç olan dijitalizasyon, açık veri ve yeniliği de içerek somut işbirliği fikirleri geliştirmeleri bekleniyor.

İletişim bilgileri

Faik Uyanık – İletişim Uzmanı – faik.uyanik@undp.org

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global