GAP Enerji Verimliliği Kuluçka Merkezi yeni bir döneme giriyor

16.Eki.2015

Ankara - GAP Enerji Verimliliği Danışmanlık ve Kuluçka Merkezi, artık Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Üniversitesi ortaklığında kurulacak bir şemsiye danışmanlık şirketi altında faaliyetlerine devam edecek.

Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) Başkanlığı ve Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Üniversitesi ortaklığı ve UNDP teknik desteği ile kurulan “GAP Enerji Verimliliği Danışmanlığı ve Kuluçka Merkezi” 14 Ekim’de imzalanan ek protokolle Gaziantep Sanayi Odası’na ve Gaziantep Üniversitesi’ne devredildi.

Devir teslim için hazırlanan ek protokolün imza töreni Gaziantep Üniversitesi’nde yapıldı. Protokol, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz Coşkun tarafından imzalandı.

Merkez, dönemin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve UNDP Başkanı Helen Clark’ın katılımıyla 22 Nisan’da açılmıştı. Açılış töreninden sonra, sertifikasyona yönelik olarak, ısıtma-soğutma ve havalandırma sistemine ilişkin test ve ölçüm çalışmaları yürütüldü.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen proje çalışmasında; bina tadilatı ve tefrişatı, enerji etüt cihazlarının temini ve sanayi etüt-proje eğitimleri için 1 milyon TL’nin üzerinde bir bütçe kullanıldı.

Gaziantep Sanayi Odası tarafından tahsis edilen ve Alman Pasif Ev Enstitüsü (SEPEV) kriterlerine göre tasarlanan Enerji Verimliliği Danışmanlığı ve Kuluçka Merkezi binasında, mimari, mekanik ve elektriksel tasarım çalışmaları yürütüldü. Bina, enerji verimliliği yüksek ve Türkiye’de tadilat görmüş bina kategorisinde EnerPHit sertifikası almaya hak kazanan ilk bina (pasif ev) olma özelliği taşıyor.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global