Erken çocukluk bakımı ve okul öncesi eğitime yapılan yatırımlar 719 bin yeni iş yaratabilir

15.Eyl.2015

Fotoğraf: UNICEF/NYHQ2011-1697/GIACOMO PIROZZI

İstanbul Teknik Üniversitesi Kadın Çalışmaları Merkezi ve Levy Ekonomi Enstitüsü tarafından hazırlanan “Sosyal Bakım Hizmetlerine Kamu Yatırımının İstihdam, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Yoksulluğa Etkileri: Türkiye Örneği” adlı araştırma raporunun bulguları 18 Eylül Cuma günü İstanbul’da yapılacak tanıtım toplantısında paylaşılıyor.

İstanbul – Rapor, sosyal bakım hizmetleri sektörüne yapılan kamu yatırımlarının kadın emek arzına etkisinin ötesinde talep tarafındaki ekonomik gerekçelerini de değerlendiriyor.

Araştırma, Türkiye’nin erken çocukluk bakım ve okul öncesi eğitim kurumlarına kayıt oranlarında OECD ortalamasına ulaşmak için gündüz bakım merkezleri ve anaokullarına yapılacak ek 20,7 milyar TL’lik bir kaynak tahsisinin sağlayacağı yeni istihdam fırsatlarını, aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği, gelir ve yoksulluk etkilerini değerlendiriyor.

Yapılan tahminlere göre, erken çocukluk bakımı ve okul öncesi eğitime yapılacak bu büyüklükteki bir yatırım, inşaat sektörüne yapılacak eşit oranda bir harcamadan 2,5 kat daha fazla istihdam sağlayabilir. Ayrıca erken çocukluk bakımı ve okul öncesi eğitime yapılacak ek harcamalarla bu sektörde ve dolaylı yollardan diğer sektörlerde yaratılan işlerde kadınların payı %73, inşaat sektöründe ise sadece %6 olarak tahmin ediliyor.

Raporun en önemli bulguları 18 Eylül’de düzenlenecek bir günlük toplantı ile paylaşılacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Levy Ekonomi Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bu araştırma çalışmasına Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Bileşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) destek verdi.

Nedir: Araştırma Raporu Tanıtım Toplantısı - Sosyal Bakım Hizmetlerine Kamu Yatırımlarının İstihdam, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Yoksulluğa Etkileri: Türkiye Örneği

Ne zaman: 18 Eylül 2015, 09:30-17:00

Nerede: İstanbul Teknik Üniversitesi, Maçka Sosyal Tesisleri (http://www.ituvakif.org.tr/sosyal/iletisim.asp)

İletişim bilgileri

*Kayıt için kaum@itu.edu.tr adresine isim ve kurumsal kimlik belirtilen bir mesaj atılması önemle rica olunur.

Araştırma özeti ve toplantı programı için bakınız: www.kaum.itu.edu.tr (”Duyurular” altında)

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global