BM kuruluşları ve ortakları: Yeterli finansman sağlanmaması, Suriyeli mültecileri ve ev sahibi ülkelerdeki insanları yaşamsal destekten mahrum bırakıyor

25.Haz.2015

Photo: Ariel Rubin/UNDP

Ankara – Bugün yayımlanan rapora göre, Suriye’deki çatışmadan kaçmış olan 3.9 milyon mültecinin ve komşu ülkelerde mültecilere ev sahipliği yapan yerel topluluklardaki 20 milyondan fazla insanın ihtiyaçlarını karşılamak için gösterilen insani yardım ve kalkınma yardımı çabaları, yeterli finansmanın sağlanmaması nedeniyle aksıyor.

Suriye krizine müdahaleye yönelik oluşturulan Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı’ndaki (3RP) 200’den fazla ortak, uluslararası topluluğa bu plana destek taahhütlerini yerine getirmesi için daha hızlı hareket etmesi çağrısında bulunuyor. 

Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin (STK) plan dâhilinde uyguladıkları programlar için gerekli olan 4.53 milyar ABD Dolarına karşılık, Mayıs ayı sonunda sadece 1.06 milyar ABD Doları – toplam finansman gereksiniminin yüzde 23’ü – fon sağlandı. Bu durumda, ihtiyaç duyulan finansmanda yaklaşık 3.47 milyar ABD Dolarlık bir açık söz konusudur. 

“Bu büyük kriz, uluslararası topluluğun şu ana kadar gördüğümüzden daha fazla dayanışma ve sorumluluk paylaşımı göstermesini gerektiriyor,” diyen BM Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres, şunları ekliyor: “Fakat bunun yerine, fonlamada o kadar düşük seviyelerdeyiz ki önümüzdeki altı ay boyunca milyonlarca insanın en temel yaşam ihtiyaçlarını bile karşılayamama riskini taşıyoruz.”

Fonlamada yetersiz kalınması nedeniyle daha şimdiden 1.6 milyon mülteci bu sene daha az gıda yardımı alıyor. 750.000 çocuk okula gidemiyor ve güvenli olmayan bir şekilde doğum yapma riskini taşıyan 70.000 hamile kadın da dâhil olmak üzere, hayat kurtaran sağlık hizmetleri pek çok insan için çok pahalı bir hale geliyor. 

Ürdün’de şehirlerde yaşayan mültecilerin yaklaşık yüzde 86’sı günlük 3.2 ABD Doları yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Lübnan’daki mültecilerin ise yüzde 45’i standartların altındaki barınaklarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Bu krizden etkilenenlerin yaklaşık yarısı çocuk ve bu çocukların çoğu maruz kaldıkları şiddet ve kargaşanın yarattığı stresle aileleri ile birlikte başa çıkma mücadelesi veriyor. 

3RP ortakları, eğer kısa bir zaman içinde daha fazla finansman sağlanmazsa hassas durumda olan 130.000 aileye temel ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olacak nakit yardımın sağlanamayacağı ve hassas durumda olan insanların aylık gıda kartlarını artık hiç alamayacakları uyarısında bulunuyor. Bölgedeki milyonlarca insan için, suyun dağıtılması ve atık su hizmetlerinin sağlanması tehlike altına girecek. Yaklaşık 1.7 milyon insan bu sene yakıt, barınak, yalıtım, battaniye ya da kalın kıyafetler olmadan kışı karşılamak zorunda kalabilecek. Geçen sene, 40 senedir bölgede görülen en sert kış nedeniyle çocuklar da dâhil olmak üzere çok sayıda insan hayatını kaybetti. 

2015 yılının ortasında, gereken fon miktarının dörtte birinden azı sağlanmış ve kış bu kadar yakınken, 3RP ortakları plan yapabilmek ve zamanında müdahalede bulunabilmek için acil olarak finansman konusunda netliğe ihtiyaç duyuyor. 

Suriye krizi, krizin ön planında olmaya devam eden ve politik, ekonomik, sosyal ve güvenlik alanında istikrarsızlıklar yaşayan ev sahibi ülkeler üzerinde de önemli sosyal ve ekonomik etkilere sebep oldu. 5. yılında, Suriye krizi kalkınmayı ve küresel güvenliği de etkiliyor. 

BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Helen Clark şunların altını çiziyor: “Geçtiğimiz dört yıl boyunca Suriye krizine müdahale çalışmalarında edindiğimiz deneyimler, dayanıklılığın inşasını temel alan bütünleşmiş bir insani yardım ve kalkınma yaklaşımının su götürmez önemini bizlere gösterdi. İyi fonlanan bir 3RP insanların iş sahibi olmalarını, mikro iş olanaklarına erişmelerini sağlayacak ve aileler için gıda güvenliğini artırarak istikrarı destekleyecektir.”

Rapor, ev sahibi ülkeler üzerindeki baskılar büyümeye devam ederken Suriyeliler için, sığınma talebinde bulunmak da dâhil olmak üzere, güvenliğe erişmenin gittikçe zorlaştığını belirtiyor. Bu zorluklar, Avrupa’ya ulaşmak üzere Akdeniz’de tehlikeli deniz yolculuklarına çıkmanın da dâhil olduğu, bölgenin ötesinde güvenlik ve sığınma arayışında olan Suriyelilerin sayısında bir artışa sebep oldu. Birçok Suriyeli bu sebeple hayatını kaybetti. 

Rapor, zamanında finansman sağlayarak ve Suriyeli mülteciler için yeniden yerleştirme konusunda ek imkânlar ve diğer insani kabul yolları gibi çözümler sunarak, uluslararası topluma ev sahibi ülkeler ile daha fazla yük paylaşımı yapma çağrısında bulunuyor. 3RP ortakları, harekete geçme çağrısı dikkate alınmazsa, Suriyeli bir kuşağın yüzüstü bırakılacağı ve komşu ülkelerin kendi başlarına üstlenemeyecekleri ve üstlenmemeleri gereken bir kamu hizmetini sağlamak için mücadele etmeye devam edeceği uyarısında bulunuyor. 

3RP ARKAPLAN BİLGİSİ

Suriye krizine müdahaleye yönelik Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı (3RP), mültecilerin koruma ihtiyaçlarına, en hassas durumda olan kişilerin insani ihtiyaçlarına ve Suriye krizinin komşu ülkeler olan Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır’daki uzun vadeli sosyo-ekonomik etkilerine cevap vermeyi amaçlayan, uluslararası bir çağrıdır. 

3RP 5.5 milyar ABD Doları değerinde bir fon çağrısında bulunmaktır. Bu çağrı kapsamında, 1 milyar ABD Doları’na ev sahibi hükümetlerin gereksinimleri için; 4.5 milyar ABD Doları’na ise Birleşmiş Milletler kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin uyguladığı programlar için ihtiyaç duyuluyor. Çağrı, 2015 yılı sonu itibarıyla, bölgede 4.27 milyon Suriyeli mültecinin olacağını öngören bir senaryoya dayalı planlanmış olup; bu yıl içinde krizden etkilenmiş olan yerel topluluklardaki 20 milyondan fazla insana yardım sağlamayı amaçlıyor. 

Raporu indirmek ve 3RP konusunda daha fazla bilgiye erişmek için, takip eden bağlantıyı ziyaret ediniz: http://www.3rpsyriacrisis.org/ 

3RP ORTAK KURULUŞLARINDAKİ MEDYA İLETİŞİM KİŞİLERİ

3RP müdahalesine katılan diğer kuruluşların iletişim bilgileri için takip eden bağlantıyı ziyaret edeniz: http://data.unhcr.org/syrianrefugees/partnerlist.php 

  

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global