Kadınların emeği ve Göbeklitepe’nin izleri Argande’nin İlkbahar/Yaz 2015 koleksiyonunda

15.May.2015

Ankara- GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın finansman desteğiyle yürüttüğü “GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler” projesi kapsamında yaratılan Argande’nin İlkbahar/Yaz 2015 koleksiyonu, insanlık tarihini değiştiren Göbeklitepe’den izler taşıyor.

Argande İlkbahar/Yaz 2015 Koleksiyonu’nu Hatice Gökçe’nin tasarım koordinatörlüğünde Türkiye’nin başarılı moda tasarımcıları Rojin Aslı Polat ve Belma Özdemir birlikte hazırladı. 

İki tasarımcı, insanlık tarihinin yeniden yazıldığı Göbeklitepe’nin ihtişamından etkileyici izler taşıyan bir koleksiyona imza attı. Tasarımlar, Kilis’teki Argande atölyesinde çalışan kadınlar tarafından ürün haline getirildi.

Rojin Aslı Polat, ‘tek bir ağaç, tek bir dilek ağacı’ başlığını taşıyan çalışmalarında Göbeklitepe’nin 12 bin yıllık sırlarını konu edindi. Polat çalışmalarını şöyle özetliyor: “Tek bir ağaç, tek bir dilek ağacı… Kadim bilgeliğiyle, yaprakları ve dallarına bağlanmış rengârenk umut çaputlarıyla dimdik ayakta selamlıyor bizi. Göbeklitepe'de bir şeyi işaret eder gibi tek başına duruyor. Fırat ve Dicle'nin güçlü kollarının çevrelediği topraklarda meğerse 12 bin yıl öncesinin yaşam sırlarını saklıyormuş. O yüzyıl insanlarının avcı toplayıcıları, sandığımız gibi mütevazı ve basit yaşam tarzıyla yetinmemiş; aksine bugünden bakınca görkemli bir şekilde yaşadıklarına dair emareler görebiliyoruz.”

Belma Özdemir ise yeryüzünün ilk tapınaklarından olan Göbeklitepe’nin sembolik anlatımlarını kullanarak Argande’ye yeniden hayat verdi. Göbeklitepe’de, insanlık tarihini değiştiren bu izler,  Argande koleksiyonunda Rojin Aslı Polat ve Belma Özdemir'e ilham oldu.

Göbeklitepe, yakın bir geçmişte UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı.

Göbeklitepe’nin haşmetini ve sırlarını bünyesinde barındıran Argande koleksiyonunun fotoğraf çekimi, ünlü fotoğrafçı Jerry Stolwijk tarafından Sema Şimşek’in modelliğinde Göbeklitepe’de yapıldı. 

Koleksiyon fotoğraflarına şu linkten ulaşılabilir: https://www.flickr.com/photos/undp_turkiye/sets/72157652435644970 

Argande’nin İlkbahar/Yaz 2015 koleksiyonuna Mudo mağazalarından* ve www.mudo.com.tr adresinden ulaşılabilir.

***

*Argande koleksiyonunun satışa sunulacağı Mudo mağazaları: 

İstanbul: Akbatı Mudo City, Akmerkez Mudo City, Carousel Mudo City, Cevahir Mudo City, Göztepe Optimum Mudo City, İçerenköy Carrefour Mudo City, İstinye Park Mudo City, Maltepe Carrefour Mudo City, Nişantaşı Mudo Store

Ankara: Ankamall Mudo City, Panora Mudo City

Bursa: Korupark Mudo City

İzmir: Agora Mudo City

Muğla: Bodrum Midtown Mudo City

Mersin: Mersin Forum Mudo City

Mudo internet sitesi: www.mudo.com.tr

***

Argande Hakkında:

Adını Mezopotamya topraklarında hüküm sürmüş, Kommagene Krallığı’nın tek tanrıçası Argande’den alan marka, bugün Güneydoğu kadınlarının elinde yeniden doğuyor. Güneydoğu Anadolu’daki kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesi amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (GAP BKİ), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı (SIDA) finansman desteğiyle Mayıs 2008’den beri uyguladığı “GAP Bölgesinde Kadının Güçlendirilmesinde Yenilikler Projesi”, ürünlerini Argande markası altında topluyor. Proje, kadınların iş gücü piyasasına katılımını, Güneydoğu Anadolu'nun markalaştırılmasını ve yeni satış ve pazarlama fırsatlarının yaratılmasını hedefliyor. 

Argande markasının oluşmasında bütün kuruluşlar ve bireyler sosyal sorumluluk anlayışı ile gönüllü destek vermişlerdir. Türkiye’nin önde gelen hazır giyim markası MUDO 20 en önemli mağazalarında Argande ürünleri için satış stantları oluşturmuştur. Argande markasının yaratım sürecinde proje ekibiyle koordineli çalışan Mudo, kar gütmeden yürüttüğü proje ile ünlü tasarımcıların hazırladığı koleksiyonu özel tasarlanmış reyon ve vitrinlerde sunuyor. Mudo, Argande atölyelerinde çalışan Güneydoğu Anadolulu kadınlara sürdürülebilir bir kaynak sağlanmasına katkıda bulunuyor.  Demir Tasarım, Argande markasının oluşumunda, basılı ve görsel dokümanlarının hazırlanmasında gönüllü olmuştur. ITKIB, koleksiyonun üretimi için Batman ve Mardin Ömerli ÇATOM’da kurulan atölyelerde eğitim desteğini sağlamıştır. Bilge Tuğsuz, katalog çekimleri boyunca marka görünümü ve artistik çalışması için danışmanlık yapmıştır ve Ahu Yağtu, Beril Kayar ve en son şu anda Sema Şimşek markanın yüzü olmuştur. Gencer Bavbek, Tamer Yılmaz ve Jerry Stolwijk koleksiyonun fotoğrafçısı olmuştur. Hatice Gökçe’nin tasarım koordinatörlüğünde Türkiye’nin en iyi 20’den fazla modacısı ARGANDE projesine gönüllü destek olmaktadırlar. 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global