BM Kalkınma Grubu Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı yeni İstanbul Bölgesel Merkezi’nin açılışını yaptı

23.Nis.2015

İstanbul - Birleşmiş Milletler ve Türkiye Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) Avrupa ve Bağımsız Devletler Bölgesi’nde çalıştığı ülke ve bölgelerde yerele yönelik kalkınma desteği sağlayan yeni İstanbul Bölgesel Merkezi’nin açılışını bugün resmi olarak yaptı. Merkez aynı zamanda UNICEF ve BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (BM Kadın Birimi – UN Women) ofislerine de ev sahipliği yapıyor.

BM Kalkınma Grubu Başkanı ve UNDP Başkanı Helen Clark, İstanbul Bölgesel Merkezi’nin açılış töreninde, “Bu bilgi birikimini ve teknik uzmanlığı İstanbul’a taşıyarak, 2015 sonrası kalkınma gündemi kapsamında Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesi’ndeki ulusal ve uluslararası ortaklarımızı desteklemek ve onlarla yakın ilişkiler kurmak için daha iyi konumlanmış oluyoruz” dedi.

UNDP’nin yakın zamanda açıkladığı verilere göre, Avrupa ve Orta Asya’nın gelişmekte olan ve geçiş ekonomilerinde, hatta bazı üst orta gelirli ülkelerde de, yoksulluk ve eşitsizlikler görülüyor. UNDP’nin bu yılın başında açıkladığı “Avrupa ve Orta Asya'nın Geçiş Dönemi ve Gelişmekte olan Ekonomilerinde Yoksulluk, Eşitsizlik ve Kırılganlık” raporuna göre, bu ülkelerde beklenen yaşam süresi de diğer ülkelerin küresel ortalamalarına göre giderek azalıyor. Değişen iklim ve afet riskine giderek daha fazla maruz kalınması nedeniyle bölgede bir yandan mevcut güçlükler süregiderken bir yandan da yenileri ortaya çıkıyor. 

İstanbul Bölgesel Merkezi’nin desteği, ülkelerin bu güçlüklere ve sürdürülebilir kalkınma, yönetişim ve barışın inşası, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesi, enerji, afetlere karşı dayanıklılık ve iklim değişikliği ayrıca çocuk haklarının korunması gibi konulara ve diğer benzer alanlara duyarlı bir kalkınma yolunu izlemelerini sağlayacak.

İstanbul Bölgesel Merkezi ve Türkiye Cumhuriyeti, Güney-Güney işbirliğinin teşvik edilmesi ve Türkiye’nin önemli kalkınma deneyimlerini diğer ülkelerle paylaşması için ortak çalışmalarını artıracak. Taraflar arasındaki stratejik ortaklık, Türkiye’nin dünya genelinde kalkınma işbirliğinde yükselen bir donör olduğunu da vurguluyor.

BM ambleminin üzerindeki örtünün kaldırıldığı İstanbul Şişli’deki yeni Bölgesel Merkez’in açılışında BM Kalkınma Grubu ve UNDP’nin Başkanı Helen Clark’a Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti. 

İstanbul Bölgesel Merkezi, BM kalkınma sistemi içindeki eşgüdümü artıracak bir şekilde BM Nüfus Fonu’nu da kapsayan İstanbul’daki diğer BM temsilciliklerine yakın bir konumda yer alıyor. UNDP’nin diğer bölge ofisleri Amman, Addis Ababa, Bangkok, Dakar, Kahire ve Panama’da bulunuyor. 

İletişim Bilgileri

Cherie Hart cherie.hart@undp.org 0535 626 8082

Faik Uyanık faik.uyanik@undp.org +90 312 454 1100

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global