UNDP’nin Avrupa ve BDT bölge direktöründen bölgenin sürdürülebilir kalkınması konusundaki kararlılığı nedeniyle Türkiye’ye övgü

16.Mar.2015

Fotoğraf: Cihan Sultanoglu, Dışişleri Bakanlığı'ndan Büyükelçi Kenan Ipek ile (© UNDP)

İstanbul – UNDP’nin Avrupa ve BDT Bölgesel Bürosu Direktörü Cihan Sultanoğlu, Türk tarafı ile sürdürülen yıllık ortaklık diyaloğunu da kapsayan iki günlük bir ziyaret için İstanbul’a geldi. Sultanoğlu ziyaretinde UNDP’nin İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi’nin İcra Kurulu toplantısına  katılacak, ayrıca BM’nin bölgedeki çalışmaları konusunda İstanbul’daki konsolosluk ve uluslararası örgüt temsilcilerine bir sunum yapacak.

Türkiye ve UNDP arasındaki yıllık ortaklık diyaloğu, bu ülke ve UNDP arasında 2011’de imzalanan ve küresel bir kalkınma ortağı olarak Türkiye’nin rolüne odaklanan küresel Ortaklık Çerçeve Anlaşması kapsamındaki ilerlemeye yönelik bir durum değerlendirmesini kapsayacak. Diyalogda 2015 yılı için bir dizi ortak girişim alanı saptanacak, ayrıca Türkiye’nin G20 dönem başkanlığına yönelik UNDP’nin desteği de ele alınacak.

Ortaklık Diyaloğunda ayrıca, geçen yıl İstanbul’da düzenlenen ve uluslararası kalkınma işbirliğindeki eğilimler ve yükselen fırsatlara odaklanan konferansın sonuçlarının takibi de dahil olmak üzere, tarafların etkili kalkınma işbirliği alanındaki ortaklığı ele alınacak. Yaklaşmakta olan BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi ve BM Kalkınma Finansmanı Konferansı gibi küresel etkinliklere yönelik katkılar da toplantının gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Cihan Sultanoğlu, ziyaretinin ilk gününde Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Büyükelçi Kenan İpek ile birlikte İstanbul’da yerleşik konsolosluk ve uluslararası örgüt temsilcilerinin katıldığı toplantının açılışını yaptı. Toplantıda BM Nüfus Fonu ve BM Kadın Birimi temsilcileri de bölgedeki çalışmaları hakkında birer konuşma yaptılar.
Sultanoğlu açılış konuşmasında, “Binyıl Kalkınma Hedefleri’ne giden yolda son dönemeci alırken de, bölgedeki ortaklarımızla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Cihan Sultanoğlu konuşmasında, bölge ülkelerinin sürdürülebilir kalkınmalarına katkı koyma taahhüdü nedeniyle Türkiye hükümetinden de övgüyle söz etti. Sultanoğlu, Türkiye’nin özellikle sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme konusunda bölgedeki önemli ortaklarından biri olduğunu söyledi. Cihan Sultanoğlu, “Türkiye’nin tecrübesini bölgede ve dünyada paylaşmak da diğer ülkelerin takip edebilecekleri güçlü bir örnek teşkil etmesi bakımından ayrıca önem arz ediyor.” şeklinde konuştu.

Sultanoğlu ziyaretinde ayrıca UNDP’nin İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi’nin (IICPSD) İcra Kurulu toplantısına da katılacak. İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi, Türkiye’nin öncü rolü ve dinamik özel sektörünün yanı sıra , kalkınma sorunlarına çözüm bulunması için özel sektörü yapıcı bir biçimde küresel ve yerel çabalara dahil etmek olarak tanımlanan UNDP’nin küresel yetkisinden de güç alıyor.

İletişim Bilgileri

Cherie.hart@undp.org; +90 535 626 8082

Faik.uyanik@undp.org +90 312 454 1100

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global