Entegre Orman Yönetimi Projesi 4. Akdeniz Orman Haftası’nda tanıtılıyor

16.Mar.2015

Fotoğraf: Nuri Özbağdatlı

Ankara - Türkiye, 4. Akdeniz Orman Haftası’nda Entegre Orman Yönetimi projesi ile yer alıyor.

“Sürdürülebilir Kalkınma için Türkiye’nin Ormanları” başlıklı 17 Mart 2015 tarihinde düzenlenecek yan etkinlikte proje tanıtılacak.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından Küresel Çevre Fonu (GEF) finansal desteğiyle UNDP Türkiye ile işbirliği içinde yürütülen ve kısa adı “Entegre Orman Yönetimi olan Türkiye’de Yüksek Koruma Değerine Sahip Akdeniz Ormanları Entegre Yönetim” projesi kapsamında yapılan çalışmalar aktarılacak.

Proje ile; Akdeniz bölgesindeki yüksek koruma değerine sahip ormanların çok yönlü faydalarını göstermek, bu alanlarda biyolojik çeşitliliğin korunmasını ve karbon depolamasını artırmak, bunun için Türkiye’de orman yönetiminde entegre yönetim anlayışının uygulanmasını teşvik etmek amaçlanıyor.

500 bin hektarlık bir alanda yapılacak uygulamalar ile karbon tutma kapasitesi ve emisyon azaltım miktarı artırılırken 80 bin hektar muhafaza ormanı oluşturulacak.

Odun dışı ürünlerin değer zinciri yoluyla planlanarak daha fazla istihdam ve gelir sağlaması amaçlanan projede ekoturizm faaliyetleri hayata geçerilecek.

Akdeniz bölgesinde sektörler arasında ilişkiyi gözeten yeni yönetim planları ile ormanların sağladığı fonksiyonlar iklim ve biyolojik çeşitlilik açısından güçlendirilecek.

Proje uygulama alanları; Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü (OİM), Gazipaşa OİM, Gülnar OİM, Pos OİM, ve Andırın OİM.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global