Futbolun devleri ve UNDP İyi niyet elçileri Ronaldo ve Zidane Ebola ile mücadele için sahaya çıkıyor

16.Şub.2015

12. ‘Yoksullukla Mücadele Maçı’, 20 Nisan 2015 tarihinde Saint-Etienne’de (Fransa) yapılacak.

Ankara - Bu yıl 12. kez düzenlenen ‘Yoksullukla Mücadele Maçı’nda futbolun devleri ve UNDP İyi niyet elçileri Ronaldo ve Zinédine Zidane, ünlü yıldızlardan oluşturdukları bir takımla Ebola ile mücadeleye destek vermek için maç yapacak.

Fransız spor kulübü ASSE’ye karşı oynanacak olan yıldızlarla dolu dostluk maçı, Türkiye saatiyle 21.00’de başlayacak.

Maç, Saint-Etienne şehrindeki Geoffroy-Guichard Stadı'nda oynanacak. Fiyatları 8-12 Euro arasında değişen biletlere buradan ulaşılabiliyor.

Maçtan elde edilecek gelirin üçte ikisi Gine, Sierra Leone ve Liberya gibi Ebola salgınından en fazla etkilenen ülkelerdeki iyileştirme çabalarına destek için kullanılacak. Geriye kalan üçte birlik gelir ise Saint- Etienne’de sosyal projeleri destekleyen ASSE Coeur-Vert kuruluşuna verilecek.

UNDP Başkanı Helen Clark, Gine’nin başkenti Conakry’de 12 Şubat’ta yaptığı açıklamada  “Ebola salgınını durdurma çabaları devam ederken, salgının merkez üssü olan ülkelerin, salgının neden olduğu sonuçlardan tamamen kurtulması için planlar şimdiden yapılmalıdır,” dedi.

Clark, “Milyonlarca kişinin yaşamı ve geçim kaynakları zarar gördü. Bu nedenle uzun vadeli işbirlikleri kurmalı ve bu ülkelerin iyileştirilmesi için onlara destek olmalıyız,” dedi.

Helen Clark’ın Ebola salgınının en çok yaygın olduğu üç ülkeye gerçekleştirdiği ziyaret, BM’nin hala devam eden krize çözüm bulmak ve iyileştirme sürecini desteklemek konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Salgının etkileri milyonlarca yoksul ve savunmasız insan için gelir elde etmeyi oldukça zor bir hale getiriyor. Salgının sosyo-ekonomik etkileri, salgın kontrol altına alınsa bile daha uzun süre devam edecek. Kriz aynı zamanda, dışlanma gibi pek çok sosyal ve ekonomik zorluklara da neden oluyor.

UNDP, BM’nin Ebola’ya müdahale çalışmalarını yönetiyor ve üç ülkedeki erken iyileştirme çalışmalarını koordine ediyor.

Helen Clark, “Bu ülkeleri krizden kurtarmak ve ileride karşılaşabilecekleri şoklarla başa çıkabilecek şekilde desteklemek için hükümetler, kalkınma ortakları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörden herkese görev düşüyor,” dedi.

Clark, “Salgının yayılması durdurulmadan ve salgının zarar verdiği sosyal ve ekonomik yapı yeniden kurulmadan hiçbir iyileşme olmayacak,” dedi.

UNDP programları, yetkililere temel hizmetlerin işlemeye devam etmesinde yardım sağlıyor ve vakaların belirlenmesi, irtibat kişilerinin bulunması ve salgını önleyecek gerekli bilgilerin sağlanması için çalışıyor. Aynı zamanda, UNDP Ebola’ya müdahale için çalışan binlerce insanın, maaşlarını zamanında almaları için yardım sağlıyor.

UNDP ulusal iyileştirme planlarına bilgi sağlamak için etki değerlendirme çalışmaları da yürütüyor.

Futbol tarihinin en iyi forvetlerden biri olan Ronaldo, yılda bir kez düzenlenen bu maçlara neden katıldığını anlatırken, Ebola’ya müdahale için daha çok destek verilmesi çağrısında bulundu:

Ebola’nın neden olduğu zarar sonrasında insanların, toplumların ve ülkelerin tekrar kendi ayaklarının üzerinde durabilmeleri için sağlanan desteğin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz.”

Fransa’nın ünlü orta saha oyuncusu Zinédine Zidane da destek çağrısını yineledi:

“Son vaka tedavi edilene kadar Ebola bitmiş sayılmaz ve bu ülkelerin uzun vade de yanında olmak zorundayız.”

2003’ten beri düzenlenen on bir ‘Yoksullukla Mücadele Maçı’ ile Haiti’de ve Pakistan’da deprem sonrası yeniden yapılanmaya, Filipinler’de tayfun sonrası iyileştirmeye, Somali Yarımadası’nda kıtlık sonrası iyileştirmeye ve Afrika, Asya, Doğu Avrupa ve Latin Amerika’da yoksulluğa son vermeye yönelik projeleri desteklemek için yaklaşık 4 milyon Amerikan Doları toplandı.

ASSE Kulübü Yöneticisi Roland Romever, Saint- Etienne halkının yoksulluğu ortadan kaldırma kararlılığını ve iyi bir maça olan sevgilerini dile getirirken, “Saint-Etienne halkı dayanışma ve futbol tutkusuyla tanınır,” dedi ve ekledi:

“Futbol ve dayanışmayı bir araya getiren Yoksullukla Mücadele Maçı, seyircileri bu etkinliğe çekecek her türlü özelliğe sahip.”

Fransız futbol tarihinin en başarılı milli kulübü olan ASSE, 11 “Ligue one” unvanı, 6 “Coupe de France” unvanı ve bir kez de “Coupe de la Ligue” unvanı kazandı.

Yoksullukla Mücadele Maçı, FIFA tarafından destekleniyor ve UEFA işbirliği ile organize ediliyor.

20 Nisan 2015 Pazartesi gecesi düzenlenecek maçın biletleri, http://asse.fr adresinde ve Geoffroy-Guichard Stadı (14, rue Paul et Pierre Guichard, 42000 Saint-Etienne) gişelerinde satışa sunuldu.

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global