Birleşmiş Milletler ve ortakları Suriye ve bölge için başlıca yardım planlarını başlatıyor

18.Ara.2014

BERLİN - Suriye’deki savaş 5. yılına doğru ilerlerken, Birleşmiş Milletler ve ortakları, bugün, 2015 yılında Suriye ve bölgedeki yaklaşık 18 milyon insana yardım etmek için 8.4 milyar ABD Doları’ndan fazla fon çağrısı yapan, önemli ve yeni bir insani yardım ve kalkınma planı başlattı.

Çağrının iki temel bileşeni var: Suriye içinde yerinden edilmiş ve çatışmadan etkilenmiş olan 12 milyondan fazla insana destek sağlamak ve bölgedeki milyonlarca Suriyeli mültecinin, onlara ev sahipliği yapan ülkelerin ve halkların ihtiyaçlarına cevap vermek.  

Berlin’de bir toplantıda donörlere sunulan 2015 çağrısı, dünyadaki yerinden edilmiş en büyük nüfusun hayati önem taşıyan insani ihtiyaçlarının yanı sıra ilk kez kalkınmaya ilişkin önemli hususları  da kapsıyor. 

2015 Suriye Stratejik Müdahale Planı (SRP) Suriye içindeki akut insani ihtiyaçlara cevap veriyor ve 12.2 milyon insana koruma, hayat kurtaran yardım ve geçim kaynakları desteği sağlamayı amaçlıyor. SRP için 2.9 milyar ABD Doları fon gerekiyor ve Suriye’nin içinde ve komşu ülkelerde çalışan insani örgütleri bir araya getiyor.

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, “Çatışma, milyonlarca Suriyelinin hayatını harab etmiş, onların çatışma bölgelerinde sıkışıp kalmalarına sebep olmuş ve onları temel tedarikler ile sağlık hizmetine erişimden mahrum bırakmıştır. Birçoğu korku içinde yaşıyor, çocuklar okula gidemiyor, anne babalar işlerine gitmek için dışarı çıkamıyor.” dedi. Valerie Amos sözlerine, “Bu plan, eğer tamamen fonlanırsa, çocuklara gıda ve ilaç; ailelere soğuktan barınabilecekleri bir yer; çaresiz durumda olan ve travma yaşamış insanlara ise destek sağlamaya yardım edecektir. Suriye, çalışmanın zor ve tehlikeli olduğu bir yer, fakat insani yardım alanında çalışanlar, bu krizde sıkışıp kalmış en hassas durumda olan insanlara yardım etme konusunda kararlıdır.” diyerek devam etti. 

Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı (3RP), bölgeye yardım sağlamaya yönelik yaklaşımda stratejik bir değişikliği temsil ediyor. Acil durum insani yardım operasyonları ve ev sahibi halka desteği, dayanıklılığı artırmayı amaçlayan uzun vadeli programlar ile bir araya getiriyor. Yaklaşık 6 milyon insana doğrudan yardım sağlayabilmek için 5.5 milyar ABD doları fon gerektiren 3RP; Suriye’ye komşu ülkelerdeki mülteci sayısının, 2015 yılı sonuna kadar 4.27 milyona kadar çıkabileceğine dair öngörüler doğrultusunda yapılan planlamayı (2014 yılında Suriye’den  gerçekleşen çıkışların oranında az bir düşüşü yansıtmaktadır) ve ev sahibi halktaki bir milyondan fazla hassas durumdaki insana sağlanacak yardımı temel almaktadır.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri António Guterres, “Suriye’deki savaş hala tırmanıyor ve insani durum uzuyan bir hal alıyor. Mülteciler ve ülkeleri içinde yerinden edilen insanlar birikimlerini ve kaynaklarını tükettiler ve ev sahibi ülkeler kırılma noktasında,” dedi. António Guterres sözlerine, “Mültecilere verilen desteği, ev sahibi halkı daha istikrarlı hale getirmek için yapılan çalışmalarla ilişkilendirecek yeni bir yardım yapısına ihtiyacımız var.” diyerek devam etti. 

3RP’nin mülteci bileşeni gıda yardımı, barınma, yardım malzemeleri ve ev içi temel ihtiyaçları karşılamak için nakit para yardımı ve kayıt hizmetlerini kapsıyor. Dayanıklılık bileşeni, geçim kaynaklarına ve ekonomik fırsatların yaratılmasına daha fazla odaklanılması ve destek programlarından faydalanacak bir milyondan fazla insana yardım edilmesi ile ilgilidir.

Doğrudan yardım alanların yanı sıra, Ürdün, Lübnan ve Mısır’daki 20.6 milyon insan, yerel altyapıda ve sağlık, eğitim, su ve atık su gibi alanlarda sağlanan hizmetlerdeki iyileştirmeler; hizmet sağlayıcılara yönelik eğitim ve kapasite geliştirme faaliyetleri; yerel ve ulusal makamlara   politika ve idari konularda sağlanacak olan destekten faydalanacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Direktör Yardımcısı Gina Casar, “Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkeler, yalnızca kendi istikrarlarını değil tüm bölgenin istikrarını tehdit eden ekonomileri, toplumları ve altyapıları üzerindeki devasa etki ile mücadele ediyorlar.” dedi. Gina Casar sözlerine, “Geleneksel insani müdahale artık yeterli değil. Önümüzdeki görev, krize yönelik ev sahibi halkların ve hükümet kurumlarının dayanıklılığını artıracak kapsamlı bir müdahale gerektiriyor,” diyerek devam etti.

Kilit uygulayıcı ortaklardan biri olan Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland, “Çok uzun zamandır, Suriyeli insanları kuşağımızın karşı karşıya olduğu en kötü savaşın ortasında hayal kırıklığına uğrattık,” dedi. Jan Egeland sözlerine, “2015, çapraz ateş arasında kalmış bu insanlara nihayet koruma ve yardım sağlayacağımız yıl olmalıdır,” diyerek devam etti. 

Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı'na (3RP) buradan ulaşabilirsiniz: 

www.3rpsyriacrisis.org

2015 Suriye Stratejik Müdahale Planı'na (SRP) buradan ulaşabilirsiniz: 

www.humanitarianresponse.info/appeals

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global