UNDP ve Türkiye, bölgede sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek için 15 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı*

20.Haz.2014

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesinde kalkınmayı desteklemek için 5 yıl geçerli olacak 15 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, Türkiye’nin bölgedeki sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeye olan artan ilgisine işaret ediyor.

 

İstanbul - İmza töreni sırasında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu şu hususları belirtti: “Kalkınma işbirliği Türk dış politikasının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu çerçevede, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile ortaklığımız, sadece bölgemizde değil, küresel düzeyde sürdürülebilir kalkınmaya katkımızı artırmak amacıyla güçlendirilmiştir. Türkiye, UNDP ana bütçesine yapmakta olduğu yıllık gönüllü yardımları 3 milyon Dolara çıkarmıştır. Bugün imzalanan anlaşma ile Türkiye UNDP Avrupa ve BDT Bölgesel Programına 15 milyon Dolar katkıda bulunmaktadır. Bu Program İstanbul’da mukim olacak UNDP Avrupa ve BDT Bölgesel Hizmet Merkezi tarafından uygulanacaktır. Bu fırsattan istifadeyle, BM ve diğer uluslararası örgütler için hızla bölgesel bir merkez haline gelen İstanbul’un UNDP ve diğer BM birimlerine ev sahipliği yapmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim.”

UNDP Başkanı Helen Clark ise, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesi program ülkelerine yönelik taahhüdü için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na teşekkürlerini sundu. Anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte Türkiye, UNDP’nin bölgesel programına önümüzdeki beş yıl boyunca yıllık 3 milyon ABD Doları katkıda bulunacak.

Helen Clark, “UNDP adına, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin yaptığı bu önemli finansal katkılar için teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile harika bir işbirliği yürütüyoruz ve bölge insanlarının hayatlarında somut ve dönüşümsel değişimlerin elde edilmesi amacıyla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Anlaşma, Türk hükümetinin güçlü desteğiyle İstanbul’da kurulan ve bölgesel programları uygulamakla sorumlu olan UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesel Ofisi’nin açılışı sürecinde imzalandı.

Helen Clark, “UNDP Bölgesel Merkezi'nin kusursuz coğrafi konumu, Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesi program ülkeleri ile daha iyi bir iletişim kurulmasını sağlayacak”, dedi. Helen Clark sözlerine şöyle devam etti: “UNDP'nin İstanbul'daki diğer Birleşmiş Milletler (BM) kurumlarıyla eş konumlu olması da önemli bir fayda sağlayacak. Aralarında BM Kadın Örgütü ve BM Nüfus Fonu'nun da bulunduğu bu kurumlar, BM kalkınma sisteminin içindeki işbirliğini ve uyumu artıracak.” 

Yeni bölgesel program şu alanları kapsıyor: Kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme ve kalkınma; hukukun üstünlüğü ve hesap verilebilirliğin de dâhil olduğu geliştirilmiş demokratik yönetişim. Bölgesel program, bunların yanı sıra, çatışma ihtimalini azaltma ve iklim değişikliği de dâhil olmak üzere doğal afet risklerinin azaltılması konularında da destek sağlayacak. 

Helen Clark, İstanbul’da Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve UNDP tarafından düzenlenen Uluslararası Kalkınma İşbirliği Konferansı’nın da UNDP ve Türkiye arasında gün geçtikçe güçlenen ortaklığın somut bir örneği olduğuna dikkat çekti. 

 

Daha fazla bilgi için:

Faik Uyanık, İletişim Koordinatörü, UNDP Türkiye

Tel: +90 850 2882 331   E-posta: faik.uyanik@undp.org   

 

*Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortak basın açıklaması

 

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global