Yoksullukla mücadele için daha büyük bir kalkınma etkisi oluşturacak yaratıcı ve açık diyalog İstanbul’da kuruldu

19.Haz.2014

Daha büyük bir kalkınma etkisi yaratmak için, farklı paydaşların bir araya gelerek kalkınma işbirliğindeki güncel eğilimleri tartıştığı uluslararası konferans İstanbul’da başladı.

İstanbul, 19 Haziran 2014 - 19-20 Haziran'da düzenlenen "Uluslararası Kalkınma İşbirliği: Eğilimler ve Yükselen Fırsatlar - Yeni Aktörlerin Bakış Açıları" konferansına Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası Kalkınma İşbirliği konferansında, kalkınma işbirliği alanında faaliyet gösteren yeni ve farklı aktörler ile pratikte nasıl çalışılabileceği tartışılacak.

Konferansın açılış konuşmalarını, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ile UNDP Başkanı ve Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Helen Clark yaptı. İki gün sürecek konferans, pek çok ülkeden bakanları, kalkınma işbirliği ajanslarının başkanlarını ve yükselen ve gelişmekte olan diğer ekonomiler ile geleneksel donör ülkelerden üst düzey hükümet yetkililerini, ayrıca kalkınma işbirliği alanında çalışan önemli uluslararası kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile akademisyenleri bir araya getirdi. 

Konferansta, yoksulluk ve açlığı ortadan kaldırma, enerji yoksulluğu, altyapı eksiklikleri, iklim değişikliği ve yasa dışı para akışının engellenmesi gibi önemli kalkınma güçlükleri ile mücadele edilmesi için, yenilenmiş ve kapsayıcı küresel ortaklıkların ve kalkınma işbirliğinde yeni bir anlayışın gerekli olduğu vurgulanıyor.

Konferansta ayrıca, Güney-Güney işbirliği ile üçlü işbirliklerin kapsamının ve ölçeğinin son yıllarda önemli ölçüde arttığı belirtilerek, bu artışın gelecekteki sürdürülebilir kalkınma fırsatları için taşıdığı önemin de altı çiziliyor. 

Bu bağlamda, en az gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan küçük ada devletleri ve çatışma sonrası kalkınmaya çalışan ülkeler gibi daha zorlu koşullarla mücadele eden ülkeleri desteklemek için çabaların nasıl artırılacağı ve uygulanacağı da konferansın konuları arasında.

Konferans, Nisan 2014'te Meksika'da düzenlenen ‘Etkin Kalkınma İşbirliği için Küresel Ortaklık’ üst düzey toplantısı ve Temmuz 2014'te New York'ta düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler Kalkınma İşbirliği Forumu gibi kalkınma işbirliğine ilişkin çok önemli iki küresel toplantının arasında düzenleniyor. 

 

Daha fazla bilgi için lütfen irtibata geçiniz*:

 

Hatice Özlem Birdal, Corporate Communications Expert, TIKA

Tel: +90 312 508 11 22 / +90 535 687 94 33 E-mail: h.birdal@tika.gov.tr

 

Nazife Ece, Türkiye BM Kalkınma Programı İletişim Asistanı

Tel: +90 505 933 3411 E-mail: nazife.ece@undp.org   

UNDP Dünyada

Buradasınız UNDP Türkiye 
Git UNDP Global